تحقیق بررسی زندگینامه نادر نادرپور

نادر نادرپور،به روز شانزدهم خرداد ماه ۱۳۰۸ هجری خورشیدی برابر با ۶ جون ۱۹۲۹ میلادی از پدر و ماری فرهنگی دوست و هنرشناس در تهران زاده شد.دوره های دبستان و دبیرستان را در همان شهر گذراند و برای تحصیل در رشته ادبیات فرانسه به دانشگاه سوربن در پاریس رفت.تحقیق بررسی زندگینامه نادر نادرپور در قالب فایل ورد آماده ی ویرایش و پیرینت می باشد.

مقدمه ی تحقیق بررسی زندگینامه نادر نادرپور:

نادر نادرپور در سال ۱۳۴۳، برای تکمیل مطالعات خود در زبان و ادبیات ایتالیایی به آن سرزمین رفت و در شهرهای پروجا و رم به تحصیل پرداخت.پس از بازگشت به ایران، از سال ۱۳۵۱ تا ۱۳۵۷، سمت سرپرستی گروه ادب امروز را در رادیو تلویزیون ملی ایران عهده دار بود و برنامه هایی درباره زندگی و آثار نوآوران ادب معاصر ساخت گه پاره ای از آنها سندیت تاریخی یافت و به شناساندن ادبیات امروزی ایران و جهان، یاری کرد.در مرداد ماه ماه ۱۳۵۹ از تهران به پاریس رفت و تا اردیبهشت ماه ۱۳۶۵ در آن شهر اقامت داشت. در همانجا، به عضویت افتخاری اتحادیه نویسندگان فرانسه برگزیده شد و در مجامع و گردهمایی های گوناگون شرکت جست و سخن راند.در بهار سال ۱۳۶۵ به دعوت بنیاد فرهنگ ایران در بوستون، عازم آمریکا شد و از آن پس، به سخنرانی های متعدد در دانشگاه های هاروارد، جرج تاون، یو.سی.ال.ای، برکلی و اروین پرداخت و پاره ای از برنامه های ادبی و فرهنگی خود را،چه از طریق تدریس در کلاسها و چه از راه سخن گفتن در رادیو و تلویزیون، آغاز کرد.

 

نادر نادرپور
نادر نادرپور

 

آثار و اشعار نادر نادرپور:

نادر پور، ۹ مجموعه از اشعار خویش را به ترتیب زیر انتشار داد:چشم ها و دست ها – ۱۳۳۳٫دختر جام – ۱۳۳۴٫شعر انگور – ۱۳۳۷٫سرمه خورشید – ۱۳۳۹٫گیاه و سنگ نه، آتش – ۱۳۵۷٫از آسمان تا ریسمان – ۱۳۵۷٫شام بازپسین – ۱۳۵۷٫صبح دروغین – ۱۳۶۰٫خون و خاکستر – ۱۳۶۷٫هفت جلد از این مجموعه ها با چاپ های متعدد در تهران و هشتمین آن، نخست در پاریس و سپس همراه جلد نهم توسط شرکت کتاب در لوس آنجلس منتشر شده است. علاوه بر این مجموعه ها، دو جلد برگزیده اشعار نادر نادرپور نیز در تهران، بارها به طبع رسیده است.از این اشعار، ترجمه های گوناگون به زبانهای فرانسه، انگلیسی، روسی، آلمانی، و ایتالیایی انتشار یافته است. نادر پور، اشعار بسیاری از شاعران بزرگ فرانسوی و ایتالیایی را به فارسی ترجمه کرد و مجموعه ای از آثار گروه اخیر را زیر عنوان ” هفت چهره از شاعران معاصر ایتالیایی ” به همراهی ” بیژن اوشیدری ” انتشار داد.

نادر نادرپور از تهران به پاریس رفت:

در مرداد ماه ماه ۱۳۵۹ از تهران به پاریس رفت و تا اردیبهشت ماه ۱۳۶۵ در آن شهر اقامت داشت. در همانجا، به عضویت افتخاری اتحادیه نویسندگان فرانسه برگزیده شد و در مجامع و گردهمایی های گوناگون شرکت جست و سخن راند.در بهار سال ۱۳۶۵ به دعوت بنیاد فرهنگ ایران در بوستون، عازم آمریکا شد و از آن پس، به سخنرانی های متعدد در دانشگاه های هاروارد، جرج تاون، یو.سی.ال.ای، برکلی و اروین پرداخت و پاره ای از برنامه های ادبی و فرهنگی خود را،چه از طریق تدریس در کلاسها و چه از راه سخن گفتن در رادیو و تلویزیون، آغاز کرد.

ترجمه‌های  نادر نادرپور:

اشعار هوانس تومانیان.همراه با «گ خننس» «ر. بن» «ه‍. ا. سایه»/تهران/۱۳۴۸.هفت چهره از شاعران معاصر ایتالیا (همراه با جینالا بریولاکاروزو).با همکاری بیژن اوشیدری و فرناندو کاروزو/کتابهای جیبی/۱۳۵۳.زندگینامه نادر نادرپورنادرپور در سال ۱۳۰۸ در تهران زاده شد دبستان و دبیرستان در تهران را پایان  برد و در ۱۳۲۸ برای آموزش ادبیات فرانسه به پاریس رفت پس از چند سال به تهران بازگشت در ۱۳۴۳ رهسپار ایتالیا شد و پس از آموختن زبان ایتالیایی برای بار  دوم به فرانسه عزیمت کرد و پس از ۳ سال اقامت در این ۲ کشور باز به ایران آمد  در ۱۳۵۰ باز هم به ایتالیا و فرانسه رفت و برگشت سالها در اداره کل هنرهای  زیبا کار میکرد از سال ۱۳۵۱ سرپرستی گروه ادب و هنر امروز را در سازمان رادیو و تلویزیون ملی ایران به عهده داشت.

  قسمتی از شعر از آسمان تا ریسمان نادر نادرپور:

درخت معجزه خشکیده ست/و کیمیای زمان ، آتش نبوت را/بدل به خون و طلا کرده ست/ و رنگ خون و طلا ، بوی کشتزاران را/ زیاد بدبده های ترانه خوان برده ست و آفتاب ، مسیحای روشنایی نیست و ابرها همه آبستن زمستانند و جوی ها همه در سیر بی تفاوت خویش  به رودخانه ی بی آفتاب می ریزند  و کوچه ها همه در رفتن مداومشان  به نا امیدی بن بست ها یقین دارند پرنده ها دیگر از گوشت نیستند  پرنده ها همه از وحشتند و از پولاد و فضله هاشان از آفت است و از آتش  اگر به شهر فرو ریزد  دهان به قهقهه ی مرگ می گشاید شهر و در فضایش ، چتری سیاه می روید و مادرانش ، فرزند کور می زایندو دخترانش ، گیسو به خاک می ریزند  و عابرانش ، در نور تند   می سوزند   و پوست هاشان ، از دوش اسکلت هاشانفراخ تر ز شنل ها به زیر می افتد و نقش سایه ی آنان به سنگ می ماند اگر به دشت فرود آید   جنین گندم در بطن خاک می گندد و تخم میوه بدل می شود به دانه ی زهذ و گل به یاد نمی آورد که سبزه کجاست…

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق بررسی زندگینامه نادر نادرپور:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 12
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *