تحقیق بررسی رشته ورزشی والیبال

والیبال یک ورزش گروهی است که در آن بازیکنان هر تیم در دوسوی یک تور قرار گرفته و سعی می‌کنند تا توپ را با گذراندن از تور در زمین تیم مقابل فرود آوردند.والیبال در سال ۱۸۹۵ در کشور آمریکا متولد شد و شهرت جهانی آن پس از المپیک ۱۹۶۴ توکیو که برای اولین بار در برنامه بازی‌های المپیک قرار گرفت، فراگیر شده‌است.والیبال تقریبا در تمام دنیا بازی می‌شود اما در شرق آسیا، برزیل، ایتالیا محبوب‌تر است. این رشته تقریبا برای تمام گروه‌های سنی مناسب است. انجام بازی والیبال فضای زیادی احتیاج ندارد و وسایل آن که شامل توپ و تور می‌باشد گران نیستند.تحقیق بررسی رشته ورزشی والیبال در قالب فایل ورد آماده ی ویرایش و پیرینت می باشد.

مقدمه ی تحقیق بررسی رشته ورزشی والیبال:

والیبال ورزش مورد علاقه سربازها در جنگ جهانی دوم بود. ورزش والیبال که در ابتدا مینتونت (Mintonette) نامیده می‌شد در سال ۱۸۹۵ – یعنی چهار سال پس از تولد بسکتبال – توسط فردی بنام ویلیام جی. مورگان ابداع شد. مورگان متولد سال ۱۸۷۰ در شهر نیویورک بود که پس از تحصیل در کالج جوانان مسیحی مسئولیت تهیه برنامه‌های ورزشی برای سلامتی و تندرستی مردان به او واگذار شده بود.او این بازی را با ترکیب بازی‌های بسکتبال، تنیس و هندبال ایجاد کرد و هدفش طراحی ورزشی بود که برای افرادی که تمایل به تحرک کمتری دارند، مناسب باشد.قوانین بازی در ابتدا بسیار ساده بود چرا که بیشتر از آن که شبیه ورزش باشد، یک تفریح محسوب می‌شد اما به تدریج پس از آن که این ورزش در کشورهای دیگر – به خصوص فیلیپین – نیز علاقه‌مندانی یافت، لزوم تدوین قوانین رسمی برای آن احساس شد.

 

رشته ورزشی والیبال
رشته ورزشی والیبال

تاریخ والیبال

تحت تأثیر محبوبیت فراوان بسکتبال در بین عامه، مورگان تصمیم گرفت برای دانشجویان خود ورزشی را به وجود آورد که بازی از روی تور انجام گیرد و لذت بخش باشد. مورگان با استفاده از تویی توپ بسکتبال که به دلیل سبکی وزن، به دست‌ها آسیب نمی‌رساند، بازی را شروع کرد. با وجود این که به طور آهسته و کند از Y.M.C.A آغاز شد ولی طولی نکشید که در کلیه شهرهای ماساچوست و نیوانگلند عمومیت یافت. در اسپرینگ فیلد، دکتر ت. آهالستیگ با مشاهده بازی، مینتونت را به والیبال تغییر نام داد، زیرا قصد اساسی از بازی کردن، فرستادن و برگشت دادن (رد و بدل کردن) توپ از روی تور است که کلمه والیبال، در معنا، این نیت را مشخص می‌سازد. با اینکه والیبال در آغاز ورزشی سالنی بود و در محل‌های سرپوشیده انجام می‌شد و اساسا برای فعالیت‌های سرگرم کننده پیشه‌وران و تجار اختصاص یافته بود ولی کم‌کم به زمین‌های روباز کشیده شد و به عنوان یکی از فعالیت‌های جالب توجه تابستانی درآمد و به شدّت پیگیری می‌شد.در آغاز برای بازی والیبال قوانین خاصی تدوین نشده بود، هر فرد و در هر کشوری به میل خود و به طریق مختلف با توپ بازی می‌کرد. رفته‌رفته والیبال در مناطق و نواحی مختلف جهان گسترش می‌یافت.کم‌کم قوانینی برای این بازی وضع شد و روش‌ها و حرکات تکنیکی جایگزین حرکات قبلی گردید. در سال ۱۹۰۰ پذیرفته شد که امتیازات هر ست بازی ۲۱ پوئن (امتیاز) باشد. در سال ۱۹۱۲ سیستم چرخش به تصویب رسید. در سال ۱۹۱۷ پذیرفته شد که هر ست بازی ۱۵ امتیاز باشد. در سال ۱۹۱۸ تعداد بازیکنان هر طرف زمین ۶ نفر پیشنهاد شد، که مورد قبول عامه قرار گرفت. در سال ۱۹۲۱ موافقت شد که هر تیم با حداکثر سه ضربه توپ را به طرف دیگر بفرستد. در سال ۱۹۲۳ اندازه زمین بازی ۹×۱۸ متر تعیین شد.

بازی والیبال در پایان سال ۱۹۰۰ به هندوستان

بازی والیبال در پایان سال ۱۹۰۰ به هندوستان و در سال‌های ۱۹۰۵ به کوبا، ۱۹۰۹ به پورتوریکو، ۱۹۱۰ به فیلیپین، ۱۹۱۲ به اورگوئه، ۱۹۱۳ به چین و ۱۹۱۷ به ژاپن و به تدریج از سال ۱۹۱۴ به بعد توسط سربازان آمریکایی و مستشاران و اشخاص دیگر به کشورهای اروپایی از قبیل فرانسه، چکسلواکی، لهستان، شوروی، بلغارستان معرفی شد و گسترش یافت.پذیرش این ورزش در اروپا در ابتدا کند بود. فرانسه، چکسلواکی و لهستان سه کشوری بودند که قبل از دیگران اقدام به تشکیل فدراسیون ملی والیبال در کشور خود نمودند. شوروی که در سال ۱۹۲۳ اقدام به تأسیس انجمن ملی والیبال نمود، برای پیشرفت و دگرگونی آن فعالیت زیادی به عمل آورد. شوروی از کشورهایی است که در پیشرفت تکنیک و تاکتیک والیبال و تنظیم قوانین در جهان سهم به سزایی دارد و همواره از قدرت‌های بزتر این ورزش بوده‌است.

تاریخچه والیبال:

ورزش والیبال حدود سال ۱۲۹۹ توسط جناب آقای میر مهدی ورزنده ، استاد بزرگ ورزش به ایران آورده شد. بازی والیبال در ایران در ابتدای امر دارای قواعد خاصی نبود و به شکلهای مختلف ، آن را بازی می کردند . لیکن در سال ۱۳۵۲ با استفاده از ترجمه مجلات خارجی ، مقرراتی که در آن زمان در کشورهای دیگر اجرا می شد در ایران نیز تا حدودی از آن پیروی گردید . تمرینات والیبال در سه محل بطور جدی و مستمر شروع و دنبال شد . این سه محل عبارت بود از : دارالمعلمین ورزش ، کلوپ شایسته یا اجتماعیون ، کوپ ورزش کالج البرز.در سال ۱۳۱۸ اولین دوره مسابقات والیبال قهرمانی ایران همزمان با سایر مسابقات رشته های ورزشی برگزار شد . در ابتدای تاسیس فدراسیون های ورزشی یعنی در سال ۱۳۲۴ ، والیبال و بسکتبال دارای فدراسیون مشترک بودند و تا سال ۱۳۳۶به همین نحوه ادامه داشت . همه ساله مسابقاتی تحت عنوان باشگاهها ، دستجات آزاد ، انتخابی ، قهرمانی مدارس و دانشکدهها ی هر شهرستان و نهایتا” قهرمانی کشور انجام می گرفت . در پایان سال ۱۳۳۶ والیبال دارای فدراسیون مستقلی شد و آقای امیر عباس امین به سمت اولین رئیس فدراسیون والیبال منصوب گردید.

اطلاعات عمومی:

ورزش والیبال امروزه بین دو تیم و مجموعا” با ۱۲ نفر انجام می گیرد که در هر تیم ۶ نفر در میدان بازی به صورت ۳ نفر بازیکن در قسمت عقب( چپ ، وسط و راست) و سه نفر در قسمت جلو ( چپ جلو ،وسط جلو و راست جلو ) بازی می نمایند. بدین ترتیب هر بازیکن به منظور پوشاندن یک قسمت از میدان درنظر گرفته می شود.هدف از این بازی ضربه زدن به توپ و رد کردن آن از بالای تور به زمین مقابل و دریافت امتیاز می باشد .محوطه بازی والیبال در زمین سرپوشیده یا سر باز مستطیلی با ابعاد ۱۸ متر در ۹ متر می باشد . زمین بازی به وسیله تور به دو نیمه مساوی تقسیم می شود. در هر طرف تور و در فاصله ۳ متری از آن خطی به موازات خط وسط زمین کشیده می شود که منطقه حمله را مشخص می نماید . در سمت راست انتهایی هر نیمه زمین ۲ خط به طول ۱۵ سانتیمتر تا فاصله ۳ متر از یکدیگر منطقه سرویس را نشان می دهد.

 

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق بررسی رشته ورزشی والیبال:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 15
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *