تحقیق بررسی حقوق ورزشی

فعالیت­های ورزشی و محیط­های مربوط به آن به دلایل خاص همواره با حوادث گوناگون روبرو بوده­اند. ورزشکاران عموماً بر این تصور هستند که اعمال خلاف آنها در فعالیت­های ورزشی نهایتاً تنبیهات انضباطی را در پی دارد و علی­العموم از پیامدهای قانونی تخلفات بی­اطلاع هستند پس حقوق ورزشی به مطالبی گفته می­شود که وظایف، اختیارات و مسئولیت­های قانونی همه کسانی را که با فعالیت ورزشی مرتبط هستند؛ روشن می­سازد.تحقیق بررسی حقوق ورزشی در قالب فایل ورد آماده ی ویرایش و پیرینت می باشد.

مقدمه ی تحقیق بررسی حقوق ورزشی:

تا قبل از این تاریخ رسیدگی به امور قضائی مردم تابع عرف و شرع بوده و از آنجا که عرف زیر نفوذ جریانات سیاسی بوده؛ سابقه­ای در مورد ورزش به دست نیامده و در مورد ورزش بیشتر از کتب فقهی که از جریانات سیاسی تأثیر نمی­گرفتند، استمداد می­طلبیدند. ب) بعد از انقلاب مشروطه:تا اوایل قرن اخیر به دلیل تغییر سیستم سیاسی و فقدان یک عدالت­خانه منسجم و قوانین مدون سابقه­ای از مسئولیت­های قانونی در ورزش وجود نداشت و این شاید به دلیل نبودن ورزش به شکل امروزی بوده است و در این دوره هر حادثه­ای در هر دادگاهی با توجه به میزان استنباط از قوانین، حکم ویژه­ای صادر می­شد.ج) از سال ۱۳۵۲ به بعد:از این سال به بعد فکر وضع قانون خاص برای حوادث ورزشی تقویت شد و بدین ترتیب در تاریخ ایران حوادث ورزشی مشمول قانون خاص شد. دانستیم که جعل به قانون دافع مسئولیت نیست و علم به قانون نیز مستلزم آگاهی به مبانی آن است. حقوق ورزشی به دو بخش حقوق جزایی و حقوق مدنی تقسیم می­شود.

 

بررسی حقوق ورزشی
بررسی حقوق ورزشی

حقوق جزایی:

هرگاه افراد مرتکب جرم شوند، مجرم شناخته شده و دچار مسئولیت جزایی می­شوند و باید پاسخگو باشند. در قانون اساسی آمده که حوادث ناشی از عملیات ورزشی مشروط به اینکه سبب آن حوادث، نقض مقررات مربوط به آن ورزش نباشد و این مقررات هم با موازین شرعی مخالفت نداشته باشد، جرم محسوب نمی­شود به عبارت دیگر این ماده یک مصونیت قضائی به ورزشکاران اعطاء کرده است. اصلی­ترین دلیل جرم نبودن حوادث ورزشی ۱ـ هدف ورزش که همان پرورش جسمانی و تقویت روحیه سالم در افراد کشور است. ۲ـ رضایت طرفین: در صورتیکه ورزش با رضایت طرفین انجام شود، اگر حوادثی رخ دهد، حتی اگر یکی از طرفین فوت شود، دیگری هیچ مسئولیت جزایی ندارد. ۳ـ زمان و مکان نیز در جرم نبودن حوادث ورزشی اهمیت دارد؛ یعنی امکان و آن زمانیکه از نظر مقررات بین­المللی یا محلی اختصاص به هر ورزش دارد.

اختیار قانونی مدیران ورزش در تنبیه ورزشکاران

 علی­رغم ممنوعیت تنبیه بدنی دانش­آموزان مکرراً از سوی وزارت آموزش و پرورش بطور کلی باید گفت که مربیان و سرپرستان قانوناً اختیار تنبیه بدنی ورزشکاران را دارند و حدود و شرایط آن را قانون مشخص کرده، تنبیه اطفال ورزشکار باید به انگیزه تأدیب یا حفاظت باشد یک مربی باید به هنگام تنبیه به موارد ذیل توجه کند. ۱ـ تذکر، توجیه و نصیحت نتیجه­ای نداشته باشد. ۲ـ اقدام متناسب با فرهنگ کودک باشد. ۳ـ تنبیه با توان جسمی و روحی کودک مناسب باشد. ۴ـ تنبیه با تخلف یا خطراتی که احتمال وقوع دارد؛ مطابقت داشته باشد.

حقوق مدنی:

در هر مورد که شخص ناگزیر از جبران خسارت دیگری باشد می­گویند در برابر او مسئولیت مدنی دارد برخلاف قانون جزا که کم دیده می­شود کسی به دلیل ارتکاب جرم از طرف دیگری، مجازات شود در مسئولیت مدنی در موارد گوناگون می­بینیم که شخص مسئول جبران خساراتی که خود او در ایجاد آن دخالتی نداشته است. مسئولیت مدنی: قراردادی؛ خارج از قرارداد.الف) قراردادی:عبارت است از تعهدی که در نتیجه تخلف از مفاد قرارداد برای اشخاص ایجاد می­شود.ب) خارج از قرارداد: ریشه این مسئولیت پیمان بین دو ورزشکار نیست بلکه تخلف از قانون است که برای همه وجود دارد.

تعلل در آموزش­های ورزشی و پیامدهای آن:

 اما اولین مطلب در امر آموزش که می­تواند به دلیل تحقق ضرر موجب مسئولیت قانونی باشد، عدم صلاحیت مربی یا معلم است که به علت پرداختن حق­الزحمه یا ارتباط خصوی و سهل­انگاری مسئولان است. ذکر این مطلب مهم است که مسئولیت ناشی از آموزش منحصر به تعلیم نادرست نیست؛ بلکه خودداری از آموزش مهارت­ها و حرکات ورزشی می­تواند موجب مسئولیت قانونی شود. نکاتی که در ایجاد مسئولیت قانونی تأثیر دارند: ۱ـ مراقبت از ورزشکاران اعم از مبتدی تا مجرب به عهده مربی است و سهل­انگاری در آن موجب مسئولیت قانونی می­شود. ۲ـ یک مربی خوب سلسله مراتب مهارت­ها و حرکات را در آموزش­های خود در نظر می­گیرد تا دچار مسئولیت­های قانونی نشود. ۳ـ یک مربی با صلاحیت قبل از شروع آموزش از ملامت کامل شاگرد خود اطمینان حاصل می­کند تا دچار مسئولیت قانونی نشود.

اقدام حقوقی مدیران ورزشی پس از وقوع حادثه

۱ـ گزارش سانحه: هر یک از مدیران و مربیان باید بعد از وقوع حادثه در حدود صلاحیت خود گزارش کاملی از این واقعه تهیه نمایند تا بتوانند در صورت لزوم در مراجع قضایی مورد استفاده قرار گیرد. ۲ـ استشهاد از شهود حادثه: این شهادت شهود از گزارش اهمیت بیشتری دارد.مسئولیت­های قانونی داوران: داوران گروهی از مدیران ورزشی هستند که وظیفه اداره بازی­ها را برعهده دارند اما این یک مفهوم کلی است و قضاوت یکی از ارکان آن محسوب می­شود. داوران وظیفه دیگری نیز دارند چون: ۱ـ بازدید وسایل شخصی ورزشکاران تا مطمئن شوند وسایل غیرمجاز ندارند. ۲ـ اخراج بازیکنانی که مرتکب عمل خطرناک یا خلاف ارکان ورزشی می­شوند. ۳ـ لغو بازی در صورت نامساعد بودن جو یا ناقص بودن وسایل ورزشی.

آشنایی با حقوق ورزش

حقوق ورزش یکی از گرایش های علم حقوق است که به بررسی حوادث در ورزش می پردازد به طور کلی می توان گفت که منظور از حوادث ورزشی تمام جرایم و شبه جرایمی است که توسط ورزشکاران، معلمین، مربیان، تماشاگران و حتی سازندگان و تولیدکنندگان لوازم و تجهیزات ورزشی در رابطه با ورزش صورت می گیرد و موضوع این حوادث می تواند سلامتی و جان و اموال ، حیثیت و شرافت و سایر حقوق قانونی اشخاص باشند که در محدوده ورزش به نحوی حضور دارند، گستره کمی و کیفی موضوع های فوق به وضوح اهمیت این رشته را آشکار می سازد،  بر این اساس در نظر داریم به گوشه ای از این علم وسیع و کاربردی بپردازیم امید است مورد  استفاده دانشجویان (تربیت بدنی- حقوق) معلمین و مربیان بزرگوار و مدیران اماکن ورزشی و به طور کلی جامعه ورزش باشد تا به این ترتیب امکان تحقق اهداف آسان تر سریع تر و عملی تر فراهم آید.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق بررسی حقوق ورزشی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 20
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *