تحقیق بررسی توصیف حلقات شهید صدر

علم اصول از کاربردی‌ترین علوم در بین علوم است که بوسیله آن فرد قادر به استخراج احکام از مصادر آنها می‌شود.بررسی‌های علمی مربوط به علم اصول بر اساس برنامه درسی حوزه‌های علمیه در دو مرحله گذرانده می‌شود. مرحله مقدماتی و مرحله عالی که خارج گفته می‌شود در کلیه حوزه‌های علمیه مرسوم است تعدادی کتاب به عنوان کتب سطح و برخی به عنوان کتب خارج مورد استفاده قرار می‌گیرد. حقیقت آن است که کتابهای موردنظر که تدریس می‌شوند مقام علمی خود را دارند و در جای خود درخور ستایش هستند. البته این همه مانع از آن نیست که راه تلاش برای تغییر و بهبهود و کتب درسی را مسدود کنیم و حال آنکه برای این کار می‌توان توجیهی داشت و می‌توان کتابهای درسی دیگری را که در رشد و پیشرفت طلبه و فراهم آوردن آمادگی او برای مرحله عالی کار‌آیی علمی بیشتری دارند مورد استفاده قرار دارد.تحقیق بررسی توصیف حلقات شهید صدر در قالب فایل ورد آماده ی ویرایش و پیرینت می باشد.

مقدمه ی تحقیق بررسی توصیف حلقات شهید صدر:

استاد شهید سید محمد باقر صدر در ۲۵ ذی‌القعده در کاظمین متولد شد و بعد از وفات پدرش تحت سرپرستی‌ مادر و برادرش سید اسماعیل صدر درآمد و از کودکی آثار نبوغ و هوش عجیب او نمایان بود.در رساله مرحوم عبدالغنی اردبیلی آمده است: در یازده سالگی منطق خواند و رساله‌ای در منطق به همراه اشکالاتی بر برخی ازکتب منطقی نگاشت در دوازده سالگی معالم‌الاصول را نزد برادر بزرگش خواند ودر ضمن ایرادهایی به معالم وارد کرد که در کفایه آمده بود. بیشتر دروس سطح را بدون استاد به پایان برد. در سال ۱۳۶۵ قمری از کاظمین به نجف هجرت کرد و در حلقه درس آیت‌الله شیخ محمد رضا آل یاسین و سید ابوالقاسم خویی حضور پیدا کرد. این در حالی بود که او دوازده سال داشت و در کنارش شخصیتهای علمی بزرگی در درس حاضر می‌شدند.

 

شهید صدر
شهید صدر

ویژگیهای شهید صدر در اصول

شاید بتوان گفت علم اصول به اهتمام ایشان به مرحله جدیدی راه یافت. بر اساس آنچه در کتاب المعالم الجدیده آورده‌اند علم اصول مراحل سه گانه‌ای را پشت سر گذاشته است و ما تکامل کمی و کیفی مباحث را بدست ایشان ورود به مرحله چهارم به شمار می‌آوریم. مراحل سه گانه علم اصول بر اساس آنچه خود ذکر کرده‌اند، چنین است. مرحله نخست: دوره مقدماتی که ریشه‌ علمی مباحث علم اصول نمایان شد. این عصر از ابن ابی عقیل و ابن جنید شروع شده و با ظهور شیخ طوسی به پایان رسید.مرحله دوم: دوره رشد و ظهور علم اصول به صورت مستقل. در این مرحله تاثیرات مباحث اصولی بر مباحث فقهی به صورت گسترده‌ای مورد توجه قرار گرفت. جلودار این دوره شیخ طوسی و ابن ادریس و محقق حلی و شهید اول، از رجال آن حساب می‌شوند.

خصوصیات مرحله چهارم

تکامل مباحث در این مرحله به چند جهت است؛ جهت اول: ایراد مباحث کاملاً جدید که در گذشته اصلاً مطرح نبوده است. مانند بحث از سیره عقلا و متشرعه و طریق کاشفیت سیره و قوانین حاکم بر آن با اسلوبی بدیع و بیانی متین و نیز طرح نظریه التعویض که البته به مباحث رجالی بیشتر شبیه است تا مباحث اصولی.جهت دوم: تغییر مبانی مشهور در علم‌ اصول با ارائه دلیل و برهان؛ مانند بحث از برائت عقلیه و قاعده و قبح عقاب بلابیان، که به نظر ایشان باید آنرا تغییر داد و قاعده منجّزیّت احتمال و احتیاط عقلی را جایگزین کرد. همچنین بحث از حکومت بعضی اصول بر بعضی دیگر در جایی که توافق در نتیجه باشند. نظیر حکومت استصحاب‌الطهاره بر قاعده الطهاره یا حکومت اصل سببی بر سببی که نتیجه یکسان دارند و نظیر حکومت امارات بر اصول که در تحکم این موارد قول مشهور را ابطال کرده و مبنای جدیدی قرار داده‌اند. همچنین است ابطال قول مشهور بر جریان اصاله الطهاره در طلاقی بعضی اطراف شبهه محصوره و نیز بحث از وضع و ابراز نظریه قرن.جهت سوم: اصلاح و تعدیل برخی نظرات رایج در علم اصول مانند بحث از حقیقت معانی و بحث از طریق جمع بین حکم ظاهری و واقعی.

ویژگی‌ حلقات نسبت به سایر کتب اصولی

در دوره حلقات آخرین دستاوردها و نظریات اصولی را در قالب آموزشی و در سه سطح (ابتدائی، متوسطه و عالی) عرضه کردند.با توجه به این که کتاب حلقات با اهداف آموزشی تدوین شده است می‌توان در مورد تلاشهایی که در جهت تغییر و تحول کتب درسی صورت گرفته را به طور خلاصه در ۳ دهه اخیر به این ترتیب نام برد: کتاب المختصر الفصول به عنوان جایگزین کتاب قوانین و کتاب الرسائل الجدیده به عنوان جایگزین کتاب الرسائل که در واقع مختصر آن است و کتاب اصول الفقه به عنوان جایگزین کتاب قوانین و کتاب الرسائل الجدیده به عنوان جایگزین کتاب الرسائل که در واقع مختصر آن است و کتاب اصول الفقه به عنوان حلقه واسطه بین معالم الاصول و دو کتاب الرسائل و کفایه الاصول.

فهرست:

عنوان                                                                                                               صفحه

مقدمه……………………………………………………………………………………………………….. ۱

در مورد مولف……………………………………………………………………………………………. ۲

استفاده مفید شهید از وقت……………………………………………………………………………. ۳

ویژگیهای شهید صدر در اصول……………………………………………………………………… ۳

خصوصیات مرحله چهارم…………………………………………………………………………….. ۴

ویژگی‌ حلقات نسبت به سایر کتب اصولی……………………………………………………….. ۵

مزیتها و نیازهای کتاب اصول فقه مرحوم مظفر…………………………………………………. ۶

اقدامات شهید در مقابل وضع اصولی و تحریر کتاب حلقات……………………………….. ۷

هدف از تحریر کتاب…………………………………………………………………………………… ۹

 

منبع

  • ۱ـ اسلامی، رضا، قواعد کلی استنباط ترجمه و شرح حلقه اول از دروس فی علم الاصول، قم، بوستان کتاب، انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، ج ۱، ۱۳۸۱ ش

 

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق بررسی توصیف حلقات شهید صدر:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 10
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *