تحقیق بررسی تاثیر موسیقی در ورزش

ورزش در هزاره جدید فراتر از امری تشریفاتی و یا نوعی سرگرمی است، شرکت در ورزش یک امر انسانی است و برای تمامی انسانها در هر سنی جهت رسیدن به زندگی سالم کاملاً ضروری و لازم است. ورزشها از بازی و فعالیتهای بدنی گرفته تا ورزشهای رقابتی سازمان یافته نقشی مهم در تمام جوامع دارند، ورزش برای رشد و نمو یک کودک حیاتی است. ورزشها ارزشهای اصولی مانند همکاری و احترام متقابل را آموزش می دهند و باعث ارتقاء سلامتی و کاهش بیماریهای احتمالی می شوند. ورزش بعنوان یک نیروی اقتصادی وارد، برجسته و اشتغال زا موجب توسعه منطقه ای شده، انسانها و جوامع را گرد هم آورده و  پلی بین فرهنگ ها و گونه های نژادی برقرار می کند .تحقیق بررسی تاثیر موسیقی در ورزش در قالب فایل ورد آماده ی ویرایش و پیرینت می باشد.

مقدمه ی تحقیق بررسی تاثیر موسیقی در ورزش:

ورزش بعنوان یک وسیله ضروری برای حل بسیاری از تقابل های موجود با توسعه و صلح در جهت دستیابی به اهداف هزاره کمک می کند. ورزش در تمامی اشکال فعالیت جسمانی به آمادگی جسمانی ، سلامت روانی و عقلانی و تقابل های متفاوت اجتماعی کمک می کند . این امر شامل بازی های جهانی ، بومی و سنتی ، تفریحات و ورزشهای رقابتی یا انگیزشی سازمان یافته اتلاق می شود.

تاثیر موسیقی در ورزش
تاثیر موسیقی در ورزش

تاثیرموسیقی هنگام ورزش کردن برکودکان )بازی(

موسیقی می   تواند یک عامل محرک برای ما در هرلحظه از زندگی باشد.در ابتدا ما نمی   توانیم سبک خاصی را به کودکانمان تحمیل کنیم ولی پیشنهاد ما این است که از موسیقی هایی که محرک های خوبی هستند در هنگام ورزش کردن  استفاده کنیم، به   عنوان مثال سبک  Techno  سبک خوبی برای این کار می   باشد. چرا این سبک از موسیقی را پیشنهاد می کنیم؟ زیرا شدت و سرعت  Tempo  این سبک ناخودآگاه ما را به حرکت درمی آورد و این حرکات را اگر ما فرم و نظم خاصی به آنها دهیم حرکات فرمیک و یا ورزشی می توانیم نامگذاری کنیم که تعداد آنها و فرم صحیح شان باید مشخص باشد تا انرژی زیادی از ما هدر نرود و خستگی بعد از این حرکات به جای شادابی برای ما باقی نماند. اگر هرروز صبح در کنار فرزندانمان ورزش کنیم و آنها را به این امر عادت دهیم که فقط روزانه با موزیک ۳۰ دقیقه ورزش کنند، بعد ازیک مدت سیستم بدن به این برنامه روزانه عادت می کند و این عادت موجب سلامتی بدن می شود که در آینده آن شخص نشان داده می شود. صبح ها ازموسیقی برای کودکانمان استفاده کنیم و حس حاکم بر فضایی که آنها دوست دارند را برایشان ایجاد کنیم، اگر ما بتوانیم ورزش را در این برنامه روزانه قرار دهیم یک برنامه تقریبا کامل را برای آنها درست کرده ایم.

فواید مشارکت در ورزش

مشارکت در ورزش فواید جسمانی بارزی دارد و باعث افزایش توان مردم برای زندگی طولانی و سالم، ارتقاء سلامتی ، افزایش امید به زندگی و کاهش احتمالی بیماریهای مهمی از جمله بیماریهای قلبی ، دیابت و سرطانهای خاص می شود . ورزش دارای فواید اجتماعی روانی بسیاری از قبیل ترویج هم گرایی اجتماعی ، آموزش روشها ، مکانیسم های پیروز شدن و نیز کاهش افسردگی می باشد.

ورزش و موسیقی

در مورد ورزش و موسیقی سابقه آن بیشتر به بازیهای بومی ، محلی و سنتی و رقص های آئینی باز می گردد و  در همه اعصار ما شاهد ارتباط تنگاتنگ بین ورزش و موسیقی و هنر بوده ایم . در فرهنگ ایرانی ورزش به ویژه در شکل ورزش باستانی آمیخته با هنر و ادب و موسیقی بوده است و ضرب مرشد ریتم ورزش را شکل داده است و ورزشکاران با ضرب مرشد به وجد آمده و در جهت تقویت قوای جسمی و روحی خود کوشیده اند . ورزش باستانی بعنوان میراث فرهنگی مشترک ما و مردم منطقه است. ورزش باستانی در افغانستان به نام ضرب و میل معروف است . این ورزش در افغانستان علاوه بر ضرب با سازهای محلی دیگری اجرا می شود . در کشتی های محلی باچوخه در خراسان و یا کشتی های سنتی در گیلان و یا در مراسم چوب بازی در استان فارس، همواره شاهد آمیختگی فعالیتهای ورزشی با موسیقی از گذشته های دور در کشورمان بوده ایم.

پژوهش و موسیقی

پژوهش ها نشان می دهد که ورزشکاران از شنیدن موسیقی در حین انجام ورزش و حرکات ورزشی و تمرینات فیزیکی لذت می برند .  خواه این موسیقی با شور و حال زیاد باشد و یا یک نوع موسیقی آرام ، بسیاری مواقع مشاهده می شود که ورزشکاران در طول انجام حرکات تمرینی و ورزشی از گوشی های یک واکمن صدای آن را می شنوند . شنیدن موسیقی برایشان رضایت بخش و آرامش دهنده است. بسیاری از ورزشکاران بر این باورند که موسیقی در دستیابی به آرامش و راحتی آنان (ریلکسیشنRelaxation ) به آنها کمک می کند. همانگونه که در تمرینات ایروبیک و یا هوازی مدرن شاهد هستیم این تمرینات با استفاده از ریتمهای مناسب و لازم برای بازدهی یکنواخت در عملکرد ورزشی موثر است. نظیر چنین برنامه هایی را می توانید روزانه در برنامه های صبحگاهی و نرمش صبحگاهی تلویزیون مشاهده نمایید.

موسیقی درمانی: موسیقی درمانی چیست؟

در یونان قدیم ارتباط نزدیکی بین موسیقی و شفا وجود داشت. این همبستگی به یکی از خدایان یونان «آپولو» شخصیت و شکل داده است. آپولو هم خدای موسیقی و هم خدای طب بود. یونانیان معتقد بودند که امراض نتیجه عدم هارمونی در وجود فرد است و موسیقی با قدرت روحی و اخلاقی خود می تواند با برگرداندن هارمونی و نظم در بدن سلامتی را برای فرد مورد استفاده به ارمغان آورد. پژوهش های انجام شده، نشان می دهد که غده تالاموس به عنوان مهمترین غده در مغز انسان محرک های صوتی را به وسیله سیستم های عصبی دریافت و در کنار حافظه و تخیل به آنها پاسخ می دهد. غده هیپوفیز نیز که از غده تالاموس فرمان دریافت می کند به محرک های صوتی موزون پاسخ می دهد، موجب بروز ترشحاتی می شود که نتیجه آن آزادسازی ماده آرام بخش به نام آندروفین خواهد بود. با توجه اینکه مهمترین اثر ماده مزبور، تسکین درد در انسان است به سادگی می توان به ارزش موسیقی درمانی که عملا موجبات آزادسازی ماده آندروفین که علاوه بر تسکین درد، موجبات انبساط و شادی را در انسان فراهم می سازد، پی برد. تحقیقاتی که توسط کولن در سال هزار و نهصد و نود و دو در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان «سنت جرج» لندن صورت گرفته، نشان می دهد که موسیقی به میزان قابل توجهی در تسکین و تقلیل وضعیت بحرانی بیماران که در بخش آی ـ سی ـ یو بستری بوده اند تاثیر داشته است. زیرا ثابت شده است که سیستم اعصاب انسان به محرک های موزیکال پاسخ مثبت می دهد.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق بررسی تاثیر موسیقی در ورزش:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 24
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *