تحقیق بررسی ادبیات دفاع مقدس

هدف از انجام این تحقیق بررسی و ارزیابی ادبیات دفاع مقدس است. در این جستار تلاش شده است، ضمن بیان مساله تحقیق، اهمیت و ضرورت آن، اهداف، فرضیات، سوالات، اصطلاحات و پیشینه تحقیق بیان گردد. در ادامه هر یک از این مباحث را به تشریح بیان می کنیم.هنوز کار جدی و دقیقی در حوزه ادبیات دفاع مقدس به ویژه داستان نویسی صورت نگرفته است. سال گذشته در بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع قدس اتفاقی افتاد که در گذشته مشابه نداشت و حرکت جدیدی بود؛ البته پی‌ریزی‌های این اتفاق از سال‌های گذشته بود. این بنیاد پژوهشگاه دفاع مقدس دارد که یکی از شاخه‌های آن حوزه ادبیات دفاع مقدس است که فعال‌ترین بخش این پژوهشگاه است. در حوزه ادبیات دفاع مقدس چند کار نسبتا قابل تأمل و توجه نیز منتشر شد که از جمله آن‌ها می‌توان به کتاب دوجلدی “مقوله‌ها و مقاله‌ها” نوشته محمدقاسم فروغی(۱۳۹۱)، اشاره کرد. این کتاب شامل مجموعه مقالاتی در حوزه ادبیات داستانی، زندگی‌نامه و شعر دفاع مقدس است.تحقیق بررسی ادبیات دفاع مقدس در قالب فایل ورد آماده ی ویرایش و پیرینت می باشد.

مقدمه ی تحقیق بررسی ادبیات دفاع مقدس:

جهان(۱۳۹۰) در هجدهمین نشت نقد ادبیات داستانی دفاع مقدس با اشاره به نگاه دکتر سرشار به نقد ادبیات دفاع مقدس بیان می دارد که او در دوره‌های مختلف کاری خود گرفتار نظرات ادبی شده است و در ارزیابی ادبی قطعی درباره جنگ و ادبیاتش میان این نظریات مردد مانده است. جهان با تاکید بر اینکه سابقه ادبیات داستانی معاصر ایران در سال‌های پیش از پیروزی انقلاب اسلامی باعث شد پس از پیروزی انقلاب نوعی بی‌اعتمادی میان ادبیات داستانی و مخاطبان عام آن پدید آید، ولی این موضوع پس ازانقلاب تداوم نیافت و به نوعی پس از ظهور انقلاب اسلامی شاهد آشتی دوباره میان ادبیات و مخاطب آن بودیم.  وابستگی ادبیات جنگ به تجربه ملموس تا حدی است که نویسنده این ادبیات را تجربه ادبی در این حوزه بی‌نیاز و به نوعی ادبیات دفاع مقدس ظرفیت‌های مستندانگارانه را در خود بارورکرده است که این موضوع می‌تواند محل بحث باشد.

ادبیات دفاع مقدس
ادبیات دفاع مقدس

اهمیت و ضرورت تحقیق ادبیات دفاع مقدس:

انجام هر تحقیق دلایل متعددی دارد. از جمله دلایل ضرورت یک تحقیق وجود گسست در بدنه دانش مورد بررسی است. پیشینه تحقیق پیرامون ارزیابی ادبیات دفاع مقدس در منطقه شلمچه نشان می دهد که تا کنون تحقیقی در این زمینه انجام نشده است و بررسی این مساله و انجام پژوهش در این راستا ضروری است.باورپذیر شدن ادبیات داستانی دفاع مقدس دارای چه سازوکار و سامانه ادبی و محتوایی است برخی بر این باورند که باید از بین رخدادها و وقایع دوران دفاع مقدس آنچه را که جنبه مثبت واقعه است گزینش و در آثار ادبی منعکس کرد.برخی نیز همراه بودن جنبه های مثبت و منفی واقعه برای انعکاس صحیح و کامل آن رخداد را مدنظر قرار می دهند؛ گرچه می توان از نقطه ابتدایی نظریه اول تا نقطه انتهایی نظریه دوم ترکیب هایی را ارائه کرده و بر آن تأمل نمود. حال به راستی انعکاس یک واقعه در حوزه ادبیات، ، چگونه و با چه منطق علمی، پژوهشی، تاریخی و اجتماعی باید شکل بخشی شود؟

تعریف دفاع مقدس:

جنگ یا « نبرد مسلحانه بین دولتها» به عنوان واقعیتی در جوامع بشری ، مفهومی عام و از جنبه های مختلف قابل تعریف است و به انواع متعددی نظیر ؛ تهاجم نظامی ، جنگ تدافعی ، مشروع و یا نامشروع ، داخلی یا بین المللی و … ، تقسیم می شود . دفاع مقدس نوعی خاص از جنگ و نبرد مسلحانه است که از یکسو حالت تدافعی در مقابل تجاوز نظامی بیگانگان داشته و از سوی دیگر مطابق با هنجارهای دینی پذیرفته شده در یک جامعه و دارای ارزش دینی و اجتماعی است . مانند جنگ به منظور دفاع از خویش (دفاع مشروع) در مقابل متجاوزین به دین، عِرض، جان و مال خود و بستگان یا مملکت و نیز به منظور دفاع از مظلومین عالم و یا در مقابل ستمگرانی که آزادی دعوت دینی را سلب می کنند و با حاکمیت استبدادی مانع انتخاب آزادانه دین صحیح از سوی مردم می گردند.

بررسی نمادهای شعر کودک و نوجوان در موضوع دفاع مقدس:

به بررسی نمادهای شعر کودک و نوجوان دفاع مقدس در دو دهه ۶۰ و ۷۰ می پردازد و به این پرسش ها پاسخ می دهد:شاعران دفاع مقدس چه نمادهایی را بیشتر به کاربرده اند و تا چه اندازه با ذهن خلاق خود به خلق نماد شخصی پرداخته اند.دیگر اینکه چقدر توانسته اند از طریق نماد پردازی موقعیت کشور و حال و هوای جبهه های جنگ را برای کودکان و نوجوانانی که در آن برهه از زمان نوزاد بوده و یا اصلاً حضور نداشته اند توصیف کنند و در این زمینه چقدر موفق بوده اند. همچنین در این پژوهش به این مسأله پرداخته شده که زیر ساخت نمادهای شعر کودک و نوجوان چه بوده است و نمادها واقعیت گرایانه هستند یا فرا واقعی.

 

منابع

  • احمدی ورزنه، طاهره(۱۳۸۹)، مقایسه موضوع جنگ در چهار رمان (زمستان ۶۲ اسماعیل فصیح، شب ملخ جواد مجابی، سفربه گرای ۲۷۰درجه احمد دهقان، شطرنج با ماشین قیامت حبیب احمد زاد)و بازتاب آن ، کتابخانه تخصصی دفاع مقدس: آستان قدس رضوی
  • جهان، محمد(۱۳۹۰)، بررسی نقدها و نظریات سرشار درباره ادبیات دفاع مقدس، هجدهمین نشت نقد ادبیات داستانی دفاع مقدس.
  • حقیری ، لیلا (۱۳۸۹)، بررسی سیر خاطره نویسی دفاع مقدس، کتابخانه تخصصی دفاع مقدس: آستان قدس رضوی
  • حدادی طاقانکی، نادعلی(۱۳۸۹)، بررسی جلوه های دفاع مقدّس در ادبیات کودک و نوجوان، کتابخانه تخصصی دفاع مقدس: آستان قدس رضوی
  • رجبی، علی(۱۳۸۹)، بررسی و تحلیل عناصر ادب عرفانی در شعر روایی دفاع مقدس، کتابخانه تخصصی دفاع مقدس: آستان قدس رضوی
  • سنگری، محمد رضا(۱۳۹۱)، دفاع مقدس در سالی که گذشت، خبرگزاری ایسنا.
  • فروغی، محمدقاسم (۱۳۹۱)، “مقوله‌ها و مقاله‌ها”، تهران: سینا.
  • کمری، علیرضا(۱۳۸۷). “یاد مانا”، تهران: کلبه.
  • ملایی اردستانی، حسین(۱۳۸۹)، طنز در ادبیات دفاع مقدس، کتابخانه تخصصی دفاع مقدس: آستان قدس رضوی.
  • نصرتی، معصومه(۱۳۸۹)، بررسی نمادها درشعرکودک ونوجوان دفاع مقدس در دودهه(۷۰-۶۰)، کتابخانه تخصصی دفاع مقدس: آستان قدس رضوی
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق بررسی ادبیات دفاع مقدس:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 13
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *