بازاریابی سبز چیست؟ + مقاله و تحقیق جامع

بازاریابی سبز” یک استراتژی بازاریابی است که به بازاریابان در دستیابی به این هدف کمک می کند. این نوع بازاریابی، از طریق ایجاد مزایای قابل تشخیص زیست محیطی بر اساس آن چه که مشتری انتظار آن را دارد از محیط زیست حمایت می کند .” بازازیابی سبز ” شامل محصولات سبز و همچنین شرکت های سبز می شود . همچنین علاوه بر ” بازاریابی سبز ” ،واژه هایی مانند ” بازاریابی زیست محیطی ” و ” بازاریابی پایدار ” نیز رابطه ی بین رشته ی بازاریابی و محیط زیست را توصیف می کنندما در این مقاله برای نشان دادن این رابطه از ” بازاریابی سبز” استفاده می کنیم.

بازاریابی سبز
بازاریابی سبز

متأسفانه اکثر مردم بر این باورند که “بازاریابی سبز ” تنها به ترویج یا تبلیغ محصولات با ویژگیهای زیست محیطی اشاره دارد. واژه هایی مانند: بدون فسفات، قابل بازیافت و سازگار با ازون و سازگار با محیط زیست مواردی هستند که اغلب مصرف کنندگان آنها را با بازاریابی سبز مرتبط میدانند.

استفاده گسترده از واژه هایی مانند طبیعی،ارگانیک،سازگار با زمین،زیست محیطی،غیر سمی،تجزیه پذیر،گیاهی،بدون کلر باعث شده است تا مصرف کنندگان آنها را مترادف با ” سبز ” در نظ ر بگیرند . در حالی که این واژه ها فقط علائمی از بازاریابی سبز هستند. اما شامل طیف گسترده تری از فعالیت ها مانند اصلاح محصول،تغییر در فرآیند تولید،تغییر در بسته بندی و همچنین تغییر در تبلیغات می باشد که می تواند درکالاهای مصرفی، صنعتی و یا حتی خدمات اعمال شود.

واژه ” بازاریابی سبز ” اغلب در چارچوب اشتباه و بی ربطی استفاده می شود. بازاریابی محصولاتی میباشد که برای محیط زیست مضر نمی باشند.هنوز هم تعریف ” بازاریابی سبز” کار ساده ای نیست.

اگرچه به طور برجسته مورد توجه قرار گرفت اما خیلی زودتر مورد بحث قرار گرفته بود. مانند بسیاری از پدیده های جدید بازاریابی،آن نیز خیلی زود به موضوع زیاد ی از تحقیقات بازاریابی تبدیل شد.

اولین کارگاه ” بازاریابی بوم شناسی ” (AMA )،زمانی که جامعه بازاریابی آمریکا بازاریابی سبز اولین بار را برگزار کرد،معرفی شد. انجمن بازاریابی آمریکا در این کارگاه بازاریابی سبز را چنین تعریف می کنند. مطالعه جنبه های مثبت و منفی بازاریابی روی آلودگی و کاهش منابع انرژی و سایر منابع ولی باید بیان نمود که این تعریف جامع نیست و بایستی تعریف جامع تری را بیان کرد.

[این متن چکیده ای از تحقیق و مقاله اصلی است]

بازاریابی  سبز چیست؟

“بازاریابی سبز یا زیست محیطی شامل تمامی فعالیت های طراحی شده برای ایجاد و تسهیل مبادلات درنظر گرفته شده برای برآوردن نیازها و خواسته های بشر می باشد بطوریکه تأمین رضایت نیازها و خواسته ها با کمترین اثرات مضر بر روی محیط طبیعی اتفاق بیفتد”

با توجه به تعریف بالا باید به جای حذف اثرات مضر بر روی طبیعت به دنبال کاهش آن باشیم.

همچنین چارتر و پولانسکی بازاریابی سبز را یک بازاریابی یا ارتقای محصولات بر پایه عملکرد زیست محیطی یا بهبود آن شرح داده اند.

بازاریابی سبز یک مسئله ی استراتژیک است. ادغام مسائل زیست محیطی در فرآیند بازاریابی استراتژیک برای شرکت هابرای دستیابی به مشروعیت سازمانی و مزیت رقابت ی تبدیل به یک ضرورت شده است.

green marketing
green marketing

بازاریابی سبز: تمایل یا اجبار؟

امروزه سازمان های زیادی به سمت استفاده از ” بازاریابی سبز ” حرکت کرده ان د .حال سوالی مطرح می شود که آیا سازمان ها وادار شده اند به این سمت حرکت کنند یا خودشان تمایل به این مهم داشته اند.

افزایش فعالیت های بازاریابی سبز می تواند درنتیجه فشارهای درونی و یا بیرونی رخ دهد .از جمله فشارهای بیرونی که باعث سبز بودن می شوند ، می توان مواردی از قبیل ارضای تقاضای مصرف کنندگان، رسانه ها، مشتریان تجاری تجاری واکنش نسبت اقدامات رقبا، دخالت روزافزون دولت و افزایش آلودگی محیط زیست را نام برد. عوامل درونی زیادی نیز وجود دارند که بر شرکت ها فشار می آورند تا فعالیت های سبز را به اجرا بگذارند، که برخی از آن ها عبارتند از :عامل هزینه، فلسفه شرکت، ایجاد موضع رقابتی در بازار مقررات دولتی مربوط به بازاریابی زیست محیطی برای محافظت از مصرف کنندگان به طرق مختلفی طراحی شده اند:

  • کاهش تولید کالا یا محصولات جانبی مضر .
  • تغییر استفاده مصرف کننده یا صنعت یا تغییر مصرف کالاهای مضر.
  •  اطمینان حاصل شدن از اینکه همه ی مصرف کنندگان توانایی ارزیابی ترکیبات زیست محیطی کالاها را دارند.

دولت قوانین طراحی شده ای را پایه گذاری می کنند تا مقدار پسماندهای خطرناک تولید شده توسط سازمان ها را کنترل کنن د .تولید بسیاری از محصولات توسط صدور پروانه های گوناگون زیست محیطی کنترل می شوند.

[این متن چکیده ای از تحقیق و مقاله اصلی است]

نتیجه گیری از مقاله بازاریابی سبز

در واقع می توان گفت که امروزه با توجه به افزایش آگاهی های عمومی و وجود مقررات دولتی، سازمان ها چاره ای جز حرکت به سمت بازاریابی سبز ندارند .سازمان ها باید فرآیندهای تولید خود را بازنگری کنند،از مواد اولیه ای استفاده کنند که برای محیط زیست مضر نباشد و حتی در بحث تبلیغاتشان نیز به محیط زیست توجه کنند .سازمان ها ها می توانند با استفاده از بازاریابی سبز هزینه های خود را کاهش دهند و از منابع شان به شکل کاراتری استفاده کند. همچنین سازمان ها با استفاده از بازاریابی سبز و احترام به محیط زیست می توانند تاثیرات مثبتی بر روی مصرف کنندگان بگذارند باعث وفاداری آنها به سازمان شود. در واقع با توجه به مطالب مطرح شده می توان فرض کرد که شرکت هایی که از بازاریابی با خصوصیات زیست محیطی استفاده می کنند نسبت به شرکت هایی که از این نوع بازاریابی استفاده نمی کنند داری مزیت رقابتی می باشن د. البته همانطور که ذکر شد این مزیت رقابتی و کاهش هزینه و سوددهی در بلند مدت برای سازمان ها بدست می آید.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش بازاریابی سبز چیست؟ + مقاله و تحقیق جامع:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 11
قالب: فایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *