تحقیق انرژی آزاد شده در اثر پدیده چرخش غیر بالانس

در این تحقیق به بررسی و تحلیل موج های سطحی پرداخته شده است. در این تحلیل به دانش چگونگی انتشار و میرایی امواج لرزه در زمین بر می ­خوریم. بنابراین ابتدا به مطالعه خواص دینامیکی و لرزه ای لایه های سطحی زمین از روش لرزه ای شکست در منطقه مورد آزمایش پرداخته شده است. همچنین می توان  میرایی موج را از روی انتشار آن و میرایی مواد بررسی کرد.

نسبت میرایی نیز یک پارامتر بسیار مهم است که می توان از آن در حیطه ­ی یافتن جواب دینامیکی یک سیستم در حال تشدید و محاسبه ­ی دامنه ارتعاشات زمین لرزه استفاده کرد. به همین جهت تلاش ها زیادی در جهت شناخت رفتار میرایی شده است تا ارتباط بین نسبت میرایی و انرژی موج با فرکانس های مختلف ارتعاشی در انواع مختلف خاک بدست آید. تحقیق بررسی انرژی آزاد شده در اثر پدیده چرخش غیر بالانس در قالب فایل ورد به همراه فهرست و منبع آماده برای ویرایش و دانلود میباشد.

تحقیق انرژی آزاد شده در اثر پدیده چرخش غیر بالانس

در آزمایشات انجام شده در این تحقیق ابتدا با استفاده از چرخش میله­ ای نامتوازن در دستگاه تراش به تولید موج سطحی پرداخته شده است. سپس با تحلیل دینامیکی حرکت به بررسی رابطه بین مقدار نیروی موج با مقدار لنگ میله و فرکانس دوران پرداخته شده است. بنابراین آزمایشات در پنج فرکانس مختلف و در شش فاصله از منبع موج انجام شده است. سپس با استفاده از دستگاه بسیار دقیق لرزه نگار شرکت گورالپ به ثبت اطلاعات دریافتی از منبع موج به صورت همزمان پرداخته شده است. در نهایت با استفاده از برنامه اسکریم و رسم نمودارهای اسپکتوگرام به تحلیل و بررسی اطلاعات دریافتی از منبع موج پرداخته شده است.

در تجزیه و تحلیل مسائل مرتبط با دینامیک خاک به دانش چگونگی انتشار و میرایی امواج لرزه در زمین بر  می ­خوریم. میرایی موج را می ­توان از روی انتشار آن به دو دسته تقسیم کرد [۱].

امواج داخلی یا پیکری

دسته ای از امواح لرزه ای هستند که در درون زمین حرکت کرده و در تمامی جهات منتشر میشوند و با سرعتی بیش از موجهای سطحی حرکت می نمایند. امواج داخلی نیز به دو گروه امواج طولی و امواج برشی قابل تقسیم هستند [۱].

 

شناخت لایه های سطحی خاک

برای شناخت خواص دینامیکی و لرزه ای لایه های سطحی زمین از روش لرزه ای شکست مرزی برای بررسی های کلی ساختگاهی استفاده شده است. با استفاده از این روش می توان شرایط زمین شناسی لایه های سطحی ساختگاه اعم از ژرفای سنگ بستر طبیعی یا لرزه ای، سطح ایستایی، چینه شناسی، سنگ شناسی، ساختمان های زمین شناسی و مناطق شکستگی را بررسی کرد (ASTM D5777, 1996). بنابراین با توجه به مطالعات انجام شده می توان ستبرای لایه های مختلف و نیز ژرفای آن را به صورت نقشه برای ساختگاه شهر شیراز تهیه کرد.

این بررسی ها در ۴۰۴ پروفیل لرزه ای طولی و عرضی انجام شده است. با استفاده از پروفیل های سرعت موج برشی ویژگی های لایه های زمین تهیه گردیده است. بر اساس نتایج بدست آمده، شهر شیراز به سه لایه مجزا از نظر ستبرا تفکیک شده است [۴].

رده بندی نوع زمین در شهر شیراز

در مطالعات انجام شده پروفیل های خاک بر مبنای استاندارد ۲۸۰۰ و آیین نامه اروپا رده بندی شده اند. در این آیین نامه ها رده بندی زمین بر اساس توصیف لایه بندی خاک و میانگین سرعت موج برشی از سطح تا ژرفای ۳۰ متری سطح زمین صورت می گیرد. افزون بر این در آیین نامه اروپا رده بندی زمین بر اساس میانگین عدد نفوذ استاندارد و مقاومت برشی زهکشی نشده از سطح تا ژرفای ۳۰ متری زمین نیز صورت می گیرد [۴].

چرخش غیر بالانس
چرخش غیر بالانس

بحث در نتایج

با توجه به نتایج آزمایش در حالت اول (میل لنگ بدون اتصال وزنه) که تست بر روی فونداسیون و نزدیک دستگاه تراش انجام شده است فقط می توان در فرکانس Hz 3/12 شاهد اطلاعات دریافتی از منبع موج بود. بنابراین می توان گفت که این فرکانس به فرکانس طبیعی سیستم نزدیک است. در حالتی که تست در فاصله ۲۰۰ متری از منبع موج و خارج از فونداسیون انجام شده با تغییر فرکانس، اطلاعاتی از موج تولیدی ثبت نشده که این نیز بدلیل شرایط خاک اطراف فونداسیون و در نتیجه تضعیف موج تولیدی است. اما در فاصله ۱۵۰ متری از منبع موج و خارج از فونداسیون شاهد اطلاعات ثبت شده خوبی از موج تولیدی هستیم. بنابراین با توجه به شدت موج دریافتی می توان به این نتیجه رسید که در فاصله ۱۵۰ متری و در فرکانس Hz 15 به فرکانس طبیعی سیستم ارتعاشی و فونداسیون زیر سیستم نزدیک شده ایم.

 

فهرست مطالب تحقیق انرژی آزاد شده در اثر پدیده چرخش غیر بالانس

 • مقدمه
 • شناخت لایه های سطحی خاک
 • رده بندی نوع زمین در شهر شیراز
 • وسایل آزمایش
 • روش آنالیز طیفی موج سطحی
 • روش طیف نسبی برای محاسبه نسبت میرایی
 • معادله دینامیکی ارتعاش
 • روش انجام آزمایش
 • نتایج آزمایش
 • بحث در نتایج
 • مراجع
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق انرژی آزاد شده در اثر پدیده چرخش غیر بالانس:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 25
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *