تحقیق امکانات زنجیره تامین کامپیوتری شده

چالش‌جدیدی که با پیچیده‌تر شدن‌محاسبات شرکت مشتری/ خدمت‌دهنده پیش می‌آید اینست که چطور همه روندهای عمده تجاری با یک نرم افزار کنترل می‌شوند. این راه حل یکپارچه نرم افزاری بنام برنامه ریزی منابع سرمایه‌ای (ERP) یا سیستمهای شرکتی، روندی برای برنامه ریزی و مدیریت همه منابع شرکت و کاربرد آنها است. این نرم افزار شامل مجموعه‌ای از نرم افزارهای کاربردی که عملکردهای روزمره پشتیبانی از‌سیستمها مثل‌مدیریت مالی، مدیریت‌موجودی و برنامه ریزی را برای کمک به شرکتهای در کنترل مشاغلی مثل تامین سفارشات بصورت خودکار درمی‌آورند. تحقیق تحول امکانات زنجیره تامین کامپیوتری شده در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

امکانات زنجیره تامین کامپیوتری شده

برای مثال در یک سیستم برنامه ریزی منابع سرمایه‌ای یک واحد برای کنترل هزینه، مدیریت مبالغ دریافتی و پرداختی، داراییهای ثابت و خزانه داری وجود دارد. برنامه ریزی‌منابع سرمایه‌ای مزایایی از‌افزایش بازدهی‌تا کیفیت مطلوب، بازدهی و سوددهی دارد. اصطلاح برنامه ریزی منابع سرمایه‌ای اصطلاحی گمراه کننده است چون این نرم افزار به برنامه ریزی یا منابع نمی‌پردازد. هدف عمده نرم افزارهای برنامه ریزی منابع سرمایه‌ای، ادغام‌همه بخشها‌و عملکردهای یک شرکت در‌یک سیستم کامپیوتری است که می‌تواند همه نیازهای شرکت را تامین کند.

برای مثال راه پیشرفته سفارش امکان دسترسی‌سریع به موجودی، اطلاعات تولید، سابقه اعتباری مشتری و اطلاعات از پیش سفارش داده شده فراهم می‌شود. قابل دسترس بودن اطلاعات بازدهی و رضایت مشتری را افزایش می‌دهد و در نتیجه آمار فروش را تا ۲۰٪ بالا می‌برد و موجودی را ۳۰٪ کاهش می‌دهد و بنابراین باعث بالا رفتن بازدهی می‌شود.

برنامه ریزی منابع سرمایه‌ای چیست؟

نرم‌افزار برنامه‌ریزی منابع سرمایه‌ای از‌هر طریقی که بوجود‌آید نقش مهم در متمرکز کردن تولید کنندگان روی روندهای تجاری دارد و بنابراین تغییرات در روند تجاری شرکت را تسهیل می‌کند. با اتصال شرکتهای چند گانه و امکانات توزیع، راه حلهای نرم افزار برنامه ریزی منابع سرمایه‌ای تغییر در این تفکر که برنامه ریزی منابع سرمایه‌ای حرف آخر را در شرکت می‌زند و بهتر می‌تواند عملکردها را توسعه دهد و مدیریت زنجیره تامین بهتری را بوجود آورد را هم تسهیل کرده است.

نسل اول برنامه ریزی منابع سرمایه‌ای

یک نرم‌افزار برنامه‌ریزی سرمایه‌ای‌یک واسطه‌برای مدیریت‌همه فعالیتهای روزمره‌ای است که در بخش تولید، از وارد کردن سفارشات فروش تا بارگیری سفارشات و خدمات پس از فروش به مشتریان انجام می‌شود. سیستمهای برنامه ریزی منابع سرمایه‌ای در اواخر دهه ۹۰ در زنجیره تامین به تامین کنندگان و مشتریان هم بسط داده شدند. این سیستمها قابلیت اتحاد کارکردی را برای تبادل با مشتریان و برای مدیریت روابط با تامین کنندگان و فروشندگان با متمرکز شدن روی بعد خارجی شرکت دارند.

شرکتهای بزرگ‌با ادغام‌چند صد‌برنامه کاربردی با استفاده از نرم افزار برنامه ریزی منابع شرکت توانسته‌اند میلیونها دیلار پس انداز کنند و رضایت مشتریان را افزایش دهند. برای مثال شرکت Exxon Mobil (اکسن موبیل)، ۳۰۰ سیستم اطلاعاتی مخلتف را با اجرای  SAP تنها در عملکردهای پتروشیمی آمریکایش ادغام کرد. نرم افزار برنامه‌ریزی منابع سرمایه‌ای به روندهای تجاری نظم و سازماندهی می‌دهد و احتمال هم ترازی تکنولوژی اطلاعات و اهداف تجاری را بیشتر می‌کند. چنین تغییری به باز مهندسی‌روند تجاری‌(BPR)‌مربوط می‌شود و‌با اجرای‌باز مهندسی یک‌شرکت می‌تواند همه نقاط مبهم تجارتش را روشن کند.

با اینحال، نرم افزار برنامه ریزی منابع سرمایه‌ای برای اجرا بسیار پیچیده است؛ شرکتهایی که خواهان تغییر روندهای تجاری برای تطابق با فرمت این نرم افزار هستند و‌برخی از شرکتها تنها به‌بعضی از واحدهای این نرم افزار نیاز دارند مجبورند تمام این بسته نرم افزاری را خریداری کنند. به همین دلایل، نرم افزار برنامه ریزی منابع سرمایه‌ای مورد توجه همه نیست.

زنجیره تامین
زنجیره تامین کامپیوتری شده

نسل دوم نرم افزار برنامه ریزی منابع سرمایه‌ای

نسل اول این نرم افازر روی اتوماتیک کردن تبادلات روزمره تجاری متمرکز بود و در واقع پروژه‌های برنامه ریزی منابع سرمایه‌ای میلیونها دلار صرفه اقتصادی برای شرکتها بهمراه دارند. در گزارشی از هریل لینچ آمده است که حدود ۴۰٪ شرکتهای آمریکایی با درآمد سالانه بیش از ۱ میلیارد دلار از سیستمهای برنامه ریزی منابع سرمایه‌ای بهره برده‌اند. با اینحال تا اواخر دهه ۹۰ مزایای عمده این سیستمها بطور کامل بهره برداری شده است.

با اجرای پروژه‌های سال ۲۰۰۰ که بخش کاملی از بسیاری از اجراهای برنامه‌ریزی منابع سرمایه‌ای بودند، نسل اول برنامه ریزی منابع سرمایه‌ای دیگر مفید نبودند.

نسل دوم برنامه ریزی منابع سرمایه‌ای بوجود آمد. اهداف این نسل دوم ارتقای سیستمهای‌موجود برای‌افزایش بازدهی‌در تبادلات، بهبود‌تصمیم گیری و تغییر بیشتر در انجام تجارت الکترونیک است. در توضیح باید گفت:

نسل اول برنامه ریزی منابع سرمایه‌ای در کار سنتی مدیر یک عملکردهای مدیریتی مثل پردازش لیست حقوق، موجودی کالاها و سفارش بخوبی عمل کرد. برای مثال یک سیستم برنامه ریزی منابع سرمایه‌ای امکان سفارش گیری الکترونیکی را دارد ولی تمام کاری که این سیستم انجام می‌دهد اتوماتیک کردن تبادلات است. پالاینس وهی و فرانک در سال ۲۰۰۰ اظهار داشتند که ۵ نمونه مورد بررسی نشان می‌دهد که برنامه ریزی منابع سرمایه‌ای کارکرد سازمانهای تولیدی را در نتیجه اتوماتیک شدن تبادلات افزایش می‌دهد.

هوش زنجیره تامین

وارد کردن هوش تجاری در راه حلهای نرم افزار زنجیره تامین، هوش زنجیره تامین (SCI) نام دارد. برنامه‌های کاربردی SCI تصمیم گیری استراتژیک را با تحلیل داده‌ها در کل زنجیره تامین ممکن می‌کند.

قابلیتهای هوش زنجیره تامین چطور بوجود می‌آیند؟ موارد زیر چند راه برای بوجود آوردن قابلیت مدیریت زنجیره تامین است.

  • استفاده از یک بسته پیشرفته برنامه ریزی منابع سرمایه‌ای که قابلیتهای هوش تجاری را دربرمی‌گیرد.
  • ادغام‌برنامه ریزی‌منابع شرکت با نرم‌افزار هوش‌تجاری یک فروشنده متخصص مثل برایو، کاگنس یا طراحان اطلاعات یا موضوعات تجاری.

تکنولوژی اطلاعات در محل کار

شرکت Colgate- Palmolive از برنامه‌ریزی منابع‌سرمایه‌ای برای‌حل مشکلات زنجیره تامین خود استفاده می‌کند.

این شرکت شرکتی پیشرو در تولید محصولات بهداشت دهان (دهان شویه‌ها، خمیر دندان و مسواک) در سطح جهانی و یک تامین کننده اصلی محصولات بهداشت فردی (بهداشت نوزاد، دئودورانتها، شامپوها و صابونها) است. علاوه بر این، این شرکت مارکی معروف هم برای غذای حیوانات خانگی دارد. فروشهای خارجی این شرکت حدود ۷۰٪ درآمدهایش را تشکیل می‌دهد.

این شرکت برای رقابت پذیر ماندن در این عرصه همواره به دنبال کارآمدتر کردن زنجیره تامینش در بخشهایی است که هزاران تامین کننده و مشتری با شرکت تعامل دارند. این شرکت با چالشهایی برای تسریع تولید محصولات جدید روبرو است که باعث تسریع رشد فروش و سهم بازاری بهتری می‌شود. این شرکت همچنین در حال طراحی راه‌هایی است که به مشتریان انتخابهای بیشتری را از محصولات بهتر بدهد و‌در عین حال هزینه آن برای شرکت پایینتر باشد که این کار باعث بروز پیچیدگیهایی در زنجیره‌های تولید و‌عرضه می‌شود.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق امکانات زنجیره تامین کامپیوتری شده:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تغییر وضعیت پنل: دانلود تصویر تنظیم تصویر دانلودتعداد صفحه: 20
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *