تحقیق بررسی الگوی مصرفی و رفتار اقتصادی خانوارها

بررسی الگوی مصرفی و رفتار اقتصادی خانوارها دید کاملی را نسبت به جامعه   می دهد و اقتصاددانان و سیاستگذاران را در هدف گذاری هایشان راهنمای می کند.مقایسه خانوارهای با سرپرست کارمند بخش دولتی شهرنشین و کل جامعه شهری کشور نشان می دهد که خانوارهای با سرپرست کارمند بخش دولتی در وضعیت نامناسبتری نسبت به کل جامعه شهری به سر می برند و به دلیل تأمین هزینه های خوراک ومسکن از سایر امکانات رفاهی چشم پوشی می کنند .تحقیق بررسی الگوی مصرفی و رفتار اقتصادی خانوارها در قالب فایل ورد آماده ی ویرایش و پیرنت می باشد.

مقدمه ی تحقیق بررسی الگوی مصرفی و رفتار اقتصادی خانوارها:

مقایسه کشش های درآمدی دو گروه نشان می دهد که خوراک برای هر دو جامعه آماری جزو اقلام ضروری به حساب می آید ولی درجه ضروری بودن آن برای خانوارهای با سرپرست کارمند بخش دولتی بیشتر است . در مورد هزینه پوشاک ، لوازم منزل و متفرقه نیز برای هر دو گروه ضروری می باشدو درجه ضروری بودن آنها برای کل جامعه شهری بیشتر است . هزینه مسکن ، حمل ونقل و آموزش و تفریح برای هر دو گروه جزو اقلام لوکس می باشد . تنها هزینه های بهداشت و درمان است که برای کل جامعه شهری کشور جزو اقلام لوکس به حساب می آید در حالی که برای خانوارهای با سرپرست کارمند بخش دولتی جزو اقلام نرمال می باشد بررسی کشش های قیمتی خودی و متقاتع نشان می دهد که همگی اینها جانشین یکدیگر هستند .البته این مسئله یکی از محدودیتهای سیستم مخارج تقاضا می باشد .مقایسه کشش های قیمتی خودی نشان می دهد که درجه حساسیت خانوارهای با سرپرست کارمند بخش دولتی نسبت به تعییرات قیمت کالاهای خوراکی بیشتر از کل جامعه شهری است .

 

الگوی مصرفی
الگوی مصرفی

 

 

بررسی الگوی مصرفی (الف – مقایسه پارامترهای سیستمی):

در این قسمت به بررسی نتایج حاصل از حل سیستم معادلات تقاضای خانوارهای با سرپرست کارمند بخش دولتی شهرنشین و کل جامعه شهری می پردازیم .نکته : در سیستم مخارج خطی یک محدودیت وجود دارد و آن محدودیت این است که باید مجموع سهم مخارج نهایی برابر با یک باشد .نتایج حاصل از تخمین سیستم معادلات نشان می دهد که مسکن برای خانوارهای با سرپرست کارمند بخش دولتی و کل جامعه شهری دارای سهم مخارج نهایی بسیار بالای نسبت به سایر کالاها است و برای خانوارهای با سرپرست کارمند بخش دولتی حمل ونقل در مرتبه بعدی قرار دارد و هزینه های متفرقه دارای کمترین سهم می باشددر حالی که برای کل جامعه شهری کشورخوراک درمرتبه بعدی می باشد و هزینه های متفرقه نیزکمترین سهم مخارج نهایی را به خود اختصاص می دهند .مقایسه سیستم معادلات در دو مورد بالا نشان می دهد که رفتار و الگوی مصرفی این دو گروه آماری از لحاظ ساختاری تفاوتهای عمده ی با یکدیگر ندارند . بنابراین می توان گفت که رفتار مصرفی خانوارهای با سرپرست کارمند بخش دولتی نقاط شهری که به عنوان زیر گروهی از کل خانوارها ی شهری هستند را می توان در قالب رفتار مصرفی کل جامعه تبیین کرد . البته اختلافاتی مشاهده می شود که ناشی از نحوه کسب درآمد و وضعیت شغلی و اجتماعی این دو گروه می باشد .

بررسی تحول هزینه ها در ایران و مقایسه با سایر کشورها :

برای یک دوره ۱۰ ساله میزان هزینه های خوراکی و پوشاک دچار کاهش و به همین میزان به هزینه های بهداشت ، درمان ، ارتباطات، حمل و نقل و متفرقه اضافه گردیده است. تحقیقات همچنین نشان می دهد که این مساله به صورت مشابه در بسیاری از کشور های آسیایی رو به توسعه دیگر نظیر تایلند، اندونزی و مالزی وجود داشته است . همانگونه که اشاره شد به علت تغییر در رفتار مصرفی، الگوی انتخابی ، تفاوت در سلیقه ها و یا هنجارها موجب شده است که پوشاک از جایگاه دوم پس از مسکن ( که اولویت اول را داراست ) به جایگاه پنجم اولویت سقوط کند و جای خود را به ارتباطات و حمل و نقل بدهد . در سال ۱۳۷۶ پوشاک در اولویت دوم قرار داشت ولی در سال ۱۳۸۵ یعنی در پایان دوره ۱۰ ساله در مکان پنجم قرار گرفته است . تغییر در الگوی مصرف و همچنین افزایش سطح درآمد و توان پس انداز شاید بتواند کمک موثری به افزایش سهم هزینه پوشاک کند که در اثر کشورهای جهان سوم از جمله جامعه روستایی ایران نزول چشم گیری داشته است .

تحلیل دهک به دهک هزینه های پوشاک خانوار های روستایی:

پس از بررسی سالانه هزینه های پوشاک خانوار روستایی طی یک دوره ۱۰ ساله از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۵،  می خواهیم بر اساس دهکهای هزینه ای هزینه های پوشاک را مورد بررسی قرار دهیم .مطالعات بر روی آمار منتشر شده هزینه خانوار طی سالهای ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۵ انجام شده است که هر سال خود به ۱۰ دهک هزینه ای تقسیم می شود . در این قسمت دهک اول منظور میانگین ۱۰ تا دهک اول سالهای ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۵ می باشد. در این طرح با ۱۰۰ دهک هزینه ای سرو کار داریم که تمامی آنها در برنامه Excel وارد شده است . سپس این داده ها که شامل هزینه پوشاک ، هزینه کل غیر خوراکی ( درآمد ) می باشد توسط برنامه mini TAB پردازش شده و معنی دار بودن و مقدار پارامتر ها و متغیر ها تعیین می شود . بنابراین در هر سال با ۱۰ دهک و در هر دهک با سه متغیر عددی سروکار داریم . پس با ۳۰ متغیر در هر سال و در کل با ۳۰۰ متغیر عددی مواجه هستیم . هر دهک به صورت مجزا پردازش شده و توسط ۳ مدل اقتصاد سنجی که از توابع انگل هستند یعنی مدل خطی نیمه خطی – لگاریتمی و مدل لگاریتمی تحلیل می شوند . سپس بهترین مدل که ما را به نتیجه مطلوب می رساند گزینش می شود .

منابع:

  • ۱) رضوی، سید معاون؛ حسن‌زاده، علی؛ باسمنجی، کاوس. «مشارکت عادلانه در تامین مالی نظام سلامت»، معاونت سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ۱۳۸۴٫
  • ۲) فضائلی، امیرعباس و همکاران. «محاسبه شاخص عدالت در تامین مالی نظام سلامت در ایران ۸۵-۱۳۸۲»، معاونت هماهنگی و دبیر مجامع وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ۱۳۸۷٫
  • ۳) قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران (۱۳۸۴ تا ۱۳۸۸) ‌«مصوب ۱۱/۶/۱۳۸۳، انتشارات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، ۱۳۸۴٫
  • ۴) World Health Organization, the World Health Report 2000: Health Systems.2000, Geneva:

 

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق بررسی الگوی مصرفی و رفتار اقتصادی خانوارها:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 41
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *