مقاله ارزیابی اثر مولفه بازاریابی ارتباطی بر میزان وفاداری مشتریان ایران خودرو

اصطلاح Relationship Marketing”” به عنوان بازاریابی رابطه ای ، بازاریابی مبتنی بر رابطه و  بازاریابی ارتباطی ترجمه شده است . در متن این مقاله از عنوان بازاریابی ارتباطی استفاده شده است . تعریف انجمن بازاریابی آمریکا از بازاریابی ، عبارت است از بازاریابی یک کارکرد یا وظیفه سازمانی است و یک مجموعه ای از فرآیند های ایجاد ، ابلاغ و رساندن ارزش به مشتری است .همچنین اداره روابط مشتری به طریقی که به سازمان و صاحبان سرمایه آن سود رساند ، می باشد. در دو دهه اخیر شاهد تغییر پارادایم از بازاریابی هستیم . به طوری که هم اکنون گرایش ارتباطی ، موفقیت یک شرکت را تضمین میکند . از سال ۱۹۹۹ بازاریابی رابطه ای توجه بسیاری از محققان و دانشگاه ها را به خود جذب کرده و به خصوص در معاملات B2B جایگاه خاصی یافته است . در دنیای امروز خریداران برای تصمیم گیری درفرایند خرید ، با سوالات و اما و اگر های بسیاری روبرو هستند. تنوع کالاها و محصولات مختلف باعث شده اند مشتریان با حق انتخاب های فراوان مواجه باشند. مقاله ارزیابی اثر مولفه بازاریابی ارتباطی بر میزان وفاداری مشتریان ایران خودرو در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

اهداف تحقیق:

اهداف تحقیق حاضر به دو دسته اهداف اصلی و کاربردی تقسیم می شود، اهداف اصلی تحقیق به صورت زیر می باشد :

  • بررسی رابطه بین بازاریابی و وفاداری مشتری
  • ارائه پیشنهاداتی در رابطه با ایجاد و افزایش وفاداری مشتری و راه های افزایش آن

هدف کاربردی تحقیق کمک به صنعت خودرو سازی ایران برای ایجاد یک نظام ارتباط خوب با مشتریان می باشد .

مدل نظری تحقیق:

در این پایان نامه آزمون مدل مربوطه را داریم که با توجه به مدل ، وفاداری مشتری متغییر وابسته و زیربندهای بازاریابی ارتباطی( اعتماد، تعهد، ارتباط، احساس مشترک و رضایت مشتریان) متغیر مستقل در نظر گرفته شده اند. در این تحقیق سعی شده است تا رابطه بین وفاداری مشتری و بازاریابی ارتباطی با توجه به مدل تعیین شود.

قلمرو و زمانی و مکانی تحقیق:

۱) قلمرو موضوعی این تحقیق ارزیابی تاثیر مولفه های بازاریابی ارتباطی بر میزان وفاداری مشتریان در شرکت ایران خودرو می باشد.

۲) قلمرو زمانی: قلمرو زمانی این تحقیق، دوره­ای چهار ماهه است.

۳) قلمرو مکانی: قلمر مکانی پژوهش با توجه به موضوع مورد بررسی شرکت ایران خودرو است

 تعریف مفاهیم و واژگان تخصصی:

بازاریابی ارتباطی:

بازاریابی ارتباطی شناسایی،ایجاد، نگهداری و ارتقای روابط با مشتریان و ذینفعان شرکت است که این امر از طریق ایجاد اعتماد در نتیجه عمل به تعهدات محقق می شود.(گاسمون،۱۹۹۴،) بازاریابی ارتباطی، نگهداری مشتریان و توسعه روابط و جذابتر کردن هر چه بیشتر این رابطه با مشتریان است. بازاریابی ارتباطی فهم و مدیریت ارتباطات بین مشتریان و تامین کنندگان می باشدوفاداری مشتری: وفاداری به یک تعهد قوی برای خرید مجدد یک محصول یا یک خدمت برتر در آینده اطلاق می شود ، به صورتی که همان مارک یا محصول علی رغم تاثیرات و تلاشهای بازاریابی بالقوه رقبا، خریداری گردد.

تعهد:

عامل تعیین کننده مهمی برای تقویت یک ارتباط بازاریابی است و یک ساختار مفید برای اندازه گیری احتمال وفاداری مشتری و پیش بینی توالی خرید آینده است . ویلسون مشاهده کرد که تعهد متغییر وابسته مشترک مورد استفاده در مطالعات روابط خریدار – فروشنده است. در جامعه شناسی مفهوم تعهد برای تجزیه و تحلیل رفتار فردی و سازمانی و مارک گذاری شکلهای مختلفی از ویژگی های افراد یا گروه ها مورد استفاده قرار می گیرد. در حالیکه روانشناسان آنرا در واژه هایی ازتصمیم گیری یا شناخت تعریف می کند که فرد را به یک وضع رفتاری مقید یا ثبیت می کند.(،۱۹۹۵،۳۵) همچنین تعهد را به عنوان یک تعامل پایدار برای حفظ یک ارتباط با ارزش تعریف کرده است.

بازاریابی
بازاریابی

 مشکلات و تنگناهای احتمالی تحقیق:

محدودیت اصلی تحقیق محدود بودن قلمرو انتخابی است ، زیرا داده ها تنها از یک بخش از صنعت خدماتی در یک کشور جمع آوری خواهد شده و تعمیم آن به کل جامعه یک محدودیت محسوب می شود.همچنین ممکن است پاسخ دهندگان درفهم سوالات پرسشنامه با مشکل مواجه شوند و با توجه به عدم درک صحیح به سوالات پاسخ دهند.پاسخ دهندگان ممکن است متوجه اهمیت تحقیق نشوند و زمان کافی صرف پاسخ به سوالات نکنند.یکی دیگر از محدودیتهای مهم این تحقیق کمبود تحقیقات مشابه و کتابهای مربوط در این زمینه می باشد.

مراجع استفاده کننده از نتیجه:

 

  1. شرکت های ارایه دهنده محصولات وخدمات گوناگون به مشتریان از جمله شرکت های خودرو سازی
  2. مشتریانی که از محصولات و خدمات شرکت های گوناگون از جمله شرکت ایران خودرو استفاده می کنند.
  3. دانشجویان رشته های مدیریت بازاریابی و مدیریت بازار و مدیریت استراتژیک
  4. مدیران شرکت های خدماتی میتوانند از این تحقیق به منظور افزایش رضایت مشتریان خود بهره گیرند.
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله ارزیابی اثر مولفه بازاریابی ارتباطی بر میزان وفاداری مشتریان ایران خودرو:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 18
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *