تحقیق ادراک خیال و هنر رشته هنر

برخلاف تصویر عمومی، خلق معماری نه در جهت ارضاء مادی و نیاز روز؟؟ انسان است. بلکه فرصتی است برای بروز نیروهای تصور و تخیل و بیان آرمان های ذهنی معمار در قالب فضاهای قابل زیست. ؟/ رهگذر است که نیازهای زیستی روزمره انسان نیز در قالب، فضاهای غنی شده به تحقیق می پیوندد و نمایانگر ضرورت های معنوی و نمادین زندگی مردم می گردد.

اندیشه ورزی هنرمند معمار در آنچه می آفریند به روشنی نمایان است. شکل و فرم فضای ساخته شده در ک؟؟ کالبدی اش، به مثابه یک دژ هنری، می تواند و باید نماینده نع اندیشه و تخیل و باورهای ذهنی معمار باشد. تحقیق ادراک خیال و هنر رشته هنر در قالب فایل ورد به همراه منبع آماده برای ویرایش و دانلود میباشد.

ادراک خیال

شکل گرفتن فضای معماری، پیوندی ناگسستنی با ارزشهای فرهنگی و قومی، وزژگی های اقلیمی، تاریخ تحولات اجتماعی و فرهنگی و فهرنگ ذخیره معمار دارد. یک اثر معماری امروز مانند هر اثر هنری دیگر، زاییده ساختار ذهنی و پیوند با جهان هستی و تمامی رویدادها و تحولات  همه جانبه دوران معاصر است. معمار با دست آفریده خویش.‌باید سخن از خود گوید و از زمانه خود، از ژرفای احساس و اندیشه خوش، از هویت ملی و از باورها و سنت های پربار هنر و معماری سرزمین خویش این همه محقق نخواهد شد.

جز از راه دست یافتن و تسلط کامل بر مبانی و دانش های هنر و معماری دیروز و امروز جهان، و پروراندن همه جانبه سه نیروی چشم، ذهن و دست، که از عناصر بنیادین آفرینش هنری به شمار می آیند. چشم با تکیه بر فرهنگ ذخیره هنرمند می بیند؛ ذهن آنچه را که دیده شده است به تحلیل می کند و با احساس و عاطفه هنرمند می امیزد و نهایتاً انتخاب می کند و بالاخره دست با کمک گرفتن از دانش های فنی و تکنیکی می آفریند.

درباره خلاقیت هنری

غلامحسین نامی

 

روند آفرینش معماری، مانند هر اثری هنری دیگر، با گذر از جهانی “عینی به جهانی ذهنی” شکل می گیرد معمار به ( ماده) شکل می بخشد و خالق فضا ست. در حقیقت معمار در مسیر شکل دادن به فضا، متناسب با ویژگی های ذهنی خویش و با توجه به سنت ها و ارزش های فرهنگی و قومی و نیز با بهره وری از دستاوردها و تحولات دوران معاصر، هویت خویش را در فاشی غنی شده جاری می سازد. هویت نه به آن معنی که عناصری صوری و ظاهری از سنت دستمایه کار قرار گیرند، که این جز به ابتذال و فرو غلتیدن در گرداب بی هویتی، نخواهد انجامید.

سنتها، مانند ریشه های درخت تناوری سهتند که سهم عمده ای از فرهنگ امروزی جوامع را تشکیل می دهند. اما ریشه های اصلی هر درخت که در اعماق زمنی و از چشم ها پنهان است، مایه حیات واقعی درخت است.

در سنت نیز این ریشه های اصلی به مثابه عناصر پویای سنت باید مورد نگرش و مطالعه هنرمند و معمار راستین قرار گیرد، که کاری است بس دشوار و تنها از عهده هنرمندان آگاه بر می آید و تنها این دسته از عناصر وپیای سنت هستند که با اگاهی و توان ذهنی هنرنمد معمار، قابلیت معاصر شدن پیدا می کنند و می توانند نیازهای مردم زمانه ما را پاسخ گویند. وگرنه نگاه به عناصر ایستای سنت که تار و پود آنها از هم گسیخته است جز به بی هویتی و ناسازگاری با نیازهای زندگی مردم زمان ما، نمی انجامد.

بهره گیری از آ÷رین دستاوردهای تکنولوژیکی امروز و آگاهی از فلسفه های نو در هنر و معماری جهان باید به معماران ما توان ذهنی و نیروی مضاعفی در زنده کردن ارزش های پویای معماری گذشته و توجه به فرهنگ غنی  و پر بار سرزمین ما ببخشد.

 

ادراک خیال
ادراک خیال

امان الله افخم ابراهیمی

این معماری غریبه، محافظه کار، قانع، مفاد و مقایسه گر است ساختن سلطانیه ها، گندب قابوس ها، ارگ بم ها، هشت بهشت ها و بسیاری دیگر، جسارت، آزادی ابتکار و اعتماد به نفس می خواهد که آن را با معماری امروز ایران قرابتی نیست. معماری امروز ایران به جای تفکر و ذوق و شکوفایی، سایه سبک ها، نام ها، تاریخ، سنت، قوانین، ضوابط، صرائب، جرائم و رکود را بر سر خود می بیند. پس تا چنین است ثمره های آن هم چنین است که می بینیم.

معماری گذشته ایران همچون تن بوش معمار خود راحتی و آرامش، ذوق و ابتکار، زیبایی و اصالت و الهام و احترام به طبیعت را مد نظر داشت.

عواملی که سبب به وجود آ,دن آثار گرانبها، زیبا و جاویدان گردید، آثاری که هنوز به وضوح  در میان صدها بنای گوناگون که آنان را احاطه کرده اند می درخشند؛ آثاری که به چشم آشنا و آرامش بخش روح و جسم اند. معماری ما همچون شعر و موسیقی مان، الهام گرفته ازآب و خاک و آسمان و آداب و رسوم است. ما شیفته رمز و راز و؟؟. کوچه پس کوچه ها، کنج ها ستون ها حالان ها و ایوان ها را دوست داریم.

دکتر اصبر امامی

یونک وقتی از سمبل حرف می زند می گوید:

«آنچه که ما سمبل می نامیم عبارت است از یک اصطلاح، یک نام، یا حتی تصویری که ممکن است نماینده چیز مأنوس در زندگی روزانه باشد، و با این حال علاوه بر معنی آشکار و معمول خود، معانی تلویحی به خصوص نیز داشته باشد. سمبول معرف چیزی مبهم، ناشناخته یا پنهان از ماست».

اولین چیزی که از سخنان یونگ می فهمیم- با چشم پوشی از تحلیل مفصل و دقیق آن- این است که نماد وقتی به میدن می آید که پای معنای در میان باشد.

دراین که روزی آن شعور مطلق عزم در تجلی کرد و کلمه و نام و تصویر پدید آمد و در فرجام این اراده مقدس و مبارک، کلمه ها، و نام ها و تصویرها از غیب وجود به زمین ظهور، باریدند؛ شکی نیست.

 

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق ادراک خیال و هنر رشته هنر:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 31
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *