کارآموزی اداره ثبت اسناد و املاک

هدف از انتخاب اداره ثبت اسناد و املاک آشنایی با چگونگی ثبت کردن شرکت و همچنین در مورد سند زدن و توقیف املاک و پلم کردن دفتر ها و گرفتن کارت بازرگانی و قسمت های اجرایی که چگونه عمل می کنند در مواقعی که باید ملاک و اموال توقیف بشوند . کارآموزی اداره ثبت اسناد و املاک  در قالب فایل ورد برای دانلود آماده میباشد.

کارآموزی اداره ثبت اسناد و املاک

مراد از حقوق ثبت اسناد و املاک مجموع قوانین و مقررات مربوط به ثبت اسناد واملاک است و منظور از ثبت نوشتن قراردادها و معاملات و چگونگی املاک است در دفاتر دولتی(رسمی).تعریف فوق گرچه در متون قانونی ذکر نشده است ولی از بررسی و مطالعه ی قوانین و مقررات مربوط به ثبت اسناد واملاک تعریف مذکور استنباط می شود.

انشاء الله که با ارائه این کار آموزی توانسته باشم سطح اطلاعات و آگاهی را در مورد اداره ثبت اسناد و املاک بالا برده باشم .

تاریخچه ثبت

بطوریکه محققین نوشته اند،ثبت املاک سابقه ای طولانی دارد و قدیمیترین سندی که در این مورد ازحفاریهای تلو بدست آمده است مربوط به شهر دونگی واقع در کشور کلده است. این سند نقشه شهر دونگی را در حدود چهار هزار سال قبل از میلادنشان میدهد که اراضی آن به قطعات ذوزنقه، مربع و مثلث تقسیم شده است.

داریوش ملقب به کبیر دستور داد تا جمهوری های یونانی را درآسیای صغیر ممیزی و اراضی مزروعی رابا قید مساحت واضلاع در دفاتر دولتی ثبت نمایند  و چون این روش ازجهت تسهیل وصول مالیات اراضی مفید بود پس از مدتی یونانیان نیز بآن تاسی نمودند و دفاتری برای ثبت خصوصیات اراضی از حیث مساحت و نوع زراعت و میزان محصول ونام مالک ترتیب دادند.

 سیر تاریخی ثبت به طریق جدید در ایران

نخستین بار درزمان ناصرالدین شاه قاجار فرمانی صادر شد که ادارهای تحت ریاست میرزا حسین خان سپهسالار تشکیل شود که مرجع ثبت اسناد بوده و موافق دول متمدنه تمبر زدهو در دفاتر مخصوص ثبت وضبط گردد.

پس از استقرار مشروطیت در دوره دوم تقنینه در تاریخ ۱۲ جمادی الاول ۱۳۲۹ هجری قمری مطابق ۲۱ ثور(اردیبهشت)۱۲۹۰ هجری شمسی قانونی تحت عنوان قانون ثبت اسناد در ۱۳۹ ماده تصویب شد.این قانون مقرر می داشت که اداره ثبت اسناد مرکب از دائره ثبت اسناد و دفتر را کد کل در حوزه های محاکم ابتدائی و وزارت عدلیه تاسیس شد.

انتقادات

در اداره ثبت اسناد و املاک همه چیز به صورت دستی نوشته می شود و کارها به کندی صورت می گیرد مثلاً قسمت دبیرخانه – بایگانی – ثبت حتمی نامه های اداری به صورت دستی می نویسند که این ها همه وقت گیر و جاگیر هستند .

اسناد و املاک
اسناد و املاک

پیشنهادات

اگر ثبت شرکتها را شبکه بندی و نامه کامپیوتری برای آن تهیه کنند دیگر نیازی به دستی نویسی نیست زیرا ثبت شرکت کار بسیار وقت گیر و از نظر سپرونده ها هم بسیار جا گیر و همین در مورد دبیرخانه و بایگانی قسمت ها . اگر این قسمت ها همه کامپیوتری باشد بیشتر و بهتر می توانند نیازهای مردم را برآورده کنند و در وقت آنها هم صرفه جویی می شود .

 

 

منابع :

از دستور العمل آموزرشی سیستم عملیات اسناد و املاک

تدوین : سازمان ثبت اسناد و املاک کنتر ۱۳۶۹

کتاب – راهنمای ثبت شرکتهای تجاری – موسسات غیر تجاری – تالیف نصرت الله دوستی

اختراعات و علائم تجارتی – راهنمای اخذ کارت بازرگانی و شماره اقتصادی .

با همکاری کارمندان شرکت ثبت .

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش کارآموزی اداره ثبت اسناد و املاک:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 44
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *