مقاله اختلال وسواس فکری‌ عملی

یکی‌ از شایع‌ترین اختلالات روانشناختی، اختلال اضطرابی می‌‌باشد، از این رو برسی‌ آن از اهمیت بسیاری زیادی برخوردار می‌‌باشد. وسواس فکری که یکی‌ از اختلالات اضطرابی می‌‌باشد، از زمان‌های دور جامعه ی بشری را درگیر خود کرده است. همه گیر شناسان نشان داده اند، که میزان شیوع اختلال وسواس فکری در طول عمر ۲% است و این آمار از کشور‌های گوناگون به دست آمده استوسواس‌های فکری و عملی‌ زندگی‌ را بسیار مختل می‌‌کنند و فرد را در چرخه ی فکر و رفتار ناراحت کننده و اضطراب آور گرفتار می‌‌سازد. وسواس به طور روز افزونی به عنوان نوعی اختلال ژنیتیکی شناخته می‌‌شود.(پتو،۲۰۰۱؛ به نقل از ریچاردپی هالجین و همکاران.با اینکه دیدگاه زیستی‌ برای شناختن و دارمان وسواس اهمیت دارد، اما آن‌ها کل ماجرا‌ را به ما نمی‌‌گویند و دیدگاه رفتاری جنبه ی مهمی‌ را به آن می‌‌افزاید. نویدبخش‌ترین مداخله‌ها برای افراد مبتلا به وسواس فکری عملی‌ در رویکرد‌های زیستی‌ و روانی‌ ریشه دارند؛ که معمولان در دارمان ترکیب می‌‌شوند.مقاله اختلال وسواس فکری‌عملی در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

اهمیت و ضرورت موضوع:

 ضرورت علمی‌:

ما با برسی‌ رابطه ی هیجان خواهی‌ و  فکری می‌‌توانیم، به گسترش آگاهی‌ خود در حوزه ی علم روانشناسی‌ بپردازیم. اگر این پژوهش با نتیجه ی جدیدی دست یابد، محدودهٔ ی دانش روانشناسی‌ در این زمینه گسترش می‌‌یابد. در غیر اینصورت دست کم میتواند، صحّت یا خطای پژوهش‌های قبلی‌ را نشان دهد.

 ضرورت کاربردی:

ما می‌‌توانیم از نتایج این پژوهش، در حیطه ی پیشگیری و درمان اختلال وسواسی فکری‌ استفاده کنیم. درمانجوین بدین وسیله می‌‌توانند سیر درمانی موفقیت آمیزی را با هدایت روندرمنگر خود پشت سر بگذارند و سلامتی‌ روانی‌ خود را باز یابند.

 طرح مساله:

اختلالات فکری‌عملی‌ هم عناصر وسواس‌های فکری مکرّر هم وسواسهای عملی‌ را در بر دارد، که زندگی‌ روزمره ی فرد را به طور قابل ملاحظه  مختل می‌‌کند. نشانه‌های وسواس وقت گیر، غیر منطقی‌ و پریشان کننده هستند و فرد نااا امیدانه آرزوی متوقف کردن آن را دارد. محققان دریافته اند که اضطراب ویژگی‌ منحصر به فرد وسواس فکری‌عملی‌ است. . ( کات و همکاران،۲۰۰۱ میل به هیجان‌ها و تجربیات متنوع، تازه، پیچیده و شدید و تمایل به مخترع جویی‌ بدنی، اجیمأی، قانونی‌ و  مالی بخاطر چنین تجربه ای‌(زاکرمن، ۱۹۹۴). زاکرمن و همکاران او دریافتند که هیجان خواهی‌، در اثر سنّ، تفاوت دارد. به طور کلی‌، افراد جوان تر بیشتر از افراد مسن به مخاطره جویی‌، ریسک و تجربیات تازه گرایش دارند.حال سوال اصلی‌ مطرح شده در این پژوهش این است که آیا بین هیجان خواهی‌ و وسواس چه رابطه می‌‌تواند وجود داشته باشد.

وسواس فکری
وسواس فکری

فرضیه های مقاله  :

  • درمان با نوروفیدبک به اندازه درمان دارویی موجب کاهش نشانگان اختلال وسواس فکری- عملی می شود.
  • درمان با نوروفیدبک موجب کاهش نشانگان اختلال وسواس فکری- عملی می شود.
  • درمان دارویی (مهارکننده های اختصاصی بازجذب سروتونین) موجب کاهش نشانگان اختلال وسواس فکری- عملی می شود.
  • درمان با نوروفیدبک موجب کاهش علائم وسواسهای عملی می شود.
  • درمان با نوروفیدبک موجب کاهش علائم وسواسهای فکری می شود.

اعتبار و روایی مقاله اختلال وسواس فکری‌ عملی:

داده های مربوط به اعتبارو پایایی این مقیاس نشان می دهد که پایایی بین ارزیابان در ۴۰ بیمار ۹۸ ۰ و ضریب همسانی درونی (ضریب آلفا)۸۹ و ۰ بوده است.اعتبار همگرای این ازمون با ازمون clinical global impression of obsessive-syndrome در خط پایه ۹۷ و ۰ به دست امد.پایایی این مقیاس یا روش بازآزمایی در فاصله ی دو هفته ۸۴ و۰ واعتبار افتراقی ان با پرسشنامه ی افسردگی یک و مقیاس درجه بندی اضطراب هامیلتون به ترتیب ۶۴ و ۰ و۵۹ و ۰ گزارش شده است.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله اختلال وسواس فکری‌ عملی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 31
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *