تحقیق آسیب دیدگی سازند نفت و گاز

آسیب دیدگی سازند یکی از فرایندهایی است که در نتیجه حرکت سیال نفت یا گاز و یا آب درون سازند ایجاد می شود. آسیب دیدگی سازند به عنوان یکی از مشکلات در مخازن نفت و گاز شناخته شده است که امروزه در پروژه های تزریق و یا سیلاب زنی آب اهمیت دارد. هنگامی که سیالات در حالت غیر تعادلی قرار می گیرند و یا ذرات جامد به همراه سیالات وارد مخزن می شوند و یا هنگامی که سیالات در حالت تعادل با سرعت زیاد درون مخزن جا به جا می شوند، احتمال آسیب دیدگی سازند افزایش می یابد. بنابراین می توان گفت فرایندهایی نظیر حفاری، اسید زنی و یا تکمیل چاه می توانند باعث آسیب دیدگی سازند شوند. آسیب دیدگی سازند باعث کاهش تولید می شود، بنابراین با استفاده از ایجاد شکاف یا اسید زنی سعی می گردد مقدار تولید افزایش یابد. تحقیق کنترل آسیب دیدگی سازند و افزایش تولید نفت و گاز در قالب فایل ورد به همراه منبع آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

افزایش بازده جاروبی حجمی مخزن:

در بیشتر موارد ما با مخازنی روبرو می شویم که در ساختار خود دارای ناهمگونی می با شند. به عبارتی مخزن در بخش هایی دارای لایه هایی با نفوذ پذیری بالاتر برای سیالات تزریقی می باشد. این امر باعث می شود سیال تزریقی تمایل بیشتری به حرکت درون لایه های با نفوذ پذیری بالا را داشته باشد. این لایه ها اغلب به صورت یک کانال برای سیال تزریقی عمل می کنند به گونه ای که سیالات تزریق شده تمایل کمتری به حرکت در لایه های با نفوذ پذیری کم از خود نشان می دهند. در نتیجه نفت کمتری از این لایه ها توسط سیالات جا به جا می شود و این قسمت ها از مخزن دارای اشباع نفت بالاتری می باشند.در این شرایط به وسیله گرفتن لایه هایی که از نظر نفوذ پذیری بالا می باشند سعی می گردد بازده جاروبی حجمی مخزن افزایش می یابد. این امر بیشتر توسط پلیمرها انجام می گیرد.Polymer Cross Linked بیشتر برای بهبود عملکرد مناطق نزدیک دهانه چاه مورد استفاده قرار می گیرد. محلول های پلیمری و یا مونمری به طور طبیعی تمایل دارند در لایه های با نفوذ پذیری بالاتر در نزدیک چاه نفوذ کنند. این پلیمرها شامل سیلیکات ژلاتینی و پلیمرهای آلی Cross Linked شده می باشند. پلیمرهای آلی شامل پلیمرهای مصنوعی، پلی آکریل آمیدهای هیدرولیز شده نسبی و کوپلیمرهای آکریل امید و پلی ساکاریدها (معمولاً صمغ زاتان) می باشند.

نفت
نفت

تثبیت جریان:

پارامتر تثبیت جریان اشاره به حل مشکلاتی دارد که می توانند باعث کاهش شدت جریان تولید نفت و گاز بشوند. برای مثال وقتی فشار Stripper کاهش می یابد، احتمال تجمع مایعات در خطوط لوله افزایش می یابد و این موضوع می تواند باعث کاهش شدت جریان تولیدی گاز گردد. در چنین شرایطی احتمال اینکه تولید از چاه غیر اقتصادی گردد افزایش یافته و این موضوع تا جایی پیش می رود که منجر به بستن چاه می شود. این در حالی است که مقدار قابل توجهی از ذخیره گاز در مخزن باقیمانده است. در اینجا برای بیان موضوع و ایجاد محدوده عملیاتی جهت جلوگیری از تجمع مایعات در لوله تولیدی از چاه، یک شدت جریان بحرانی برای تولید گاز معرفی می گردد.

ازدیاد برداشت:

یکی از فرایندهایی که برای تولید نفت باقیمانده در مخزن مورد استفاده قرار می گیرد، فرایند تزریق آب می باشد. در بسیاری از حالت ها به دلیل افت فشار در مخزن، نفت باقیمانده توانایی حرکت به سمت چاه های تولیدی را ندارد. بخشی از فرایندهای EOR که برای افزایش ضریب بازیافت نفت در مخزن به کار می رود، شامل تزریق سیالات دیگری می باشند که همراه آب به مخزن تزریق می شود. این سیالات که اغلب مواد شیمایی افزودنی می باشند به گونه ای عمل می کنند که بتوانند بازده جاروبی حجمی مخزن و یا بازده جابجایی نفت را نسبت به فرایند تزریق آب افزایش دهند.

افزایش بازده جابجایی نفت:

از دیگر مکانیسم های افزایش برداشت نفت از یک مخزن، افزایش بازده جابجایی نفت با استفاده از سیالات تزریقی می باشد. این سیالات در صورت داشتن دمای بالا می توانند ویسکوزیته نفت را کاهش دهند و باعث افزایش تحرک نفت در مخزن شوند. همچنین می توان از دی اکسید کربن نام برد که با مخلوط شدن با نفت خام، تحرک نفت را با مکانیسم های مختلفی افزایش می دهد.امروزه علاقه مندی به استفاده از CO2 در بالا بردن ضریب بازیافت نفت رو به رشد می باشد چرا که امروزه تزریق CO2 به داخل سازندهای زیر زمین به عنوان یکی از راهکارهای جلوگیری از رها کردن گازهای گلخانه ای به اتمسفر پیشنهاد می شود. وقتی که افراد در مورد این نوع ذخیره کردن و گرفتن کربن از نیروگاه های سوخت فسیلی بحث می کنند، معمولاً تزریق این گازها به سازندهای آبی در زیرزمین پیشنهاد می شود. امروزه دولت ها نیازمند ایجاد روش هایی مناسب جهت گرفتن و ذخیره کربن (CCS) می باشند. در بسیاری از موارد سعی می گردد برای افزایش فشار افزایی و بالا بردن تولید گاز، CO2 به سازندهای نفتی تخلیه شده و یا سازندهای دارای گاز طبیعی تزریق شوند. البته باید توجه نمود که در این شرایط معمولاً CO2 تولید شده باید دوباره گرفته و جدا شود و سپس تزریق گردد، در هر حال در این حالت افزایش هیدروکربن های تولیدی می توانند تا حدی هزینه های CCS را جبران کنند.سورفکتانت ها نیز از جمله دیگر مواد افزودنی می باشند که با همراهی دیگر مواد شیمیایی بازده جابه جایی نفت را افزایش می دهند. هر چند سولفات های نفتی بازده کمتری نسبت به سایر سورفکتنانت ها در بازیافت نفت دارا می باشند، اما به دلیل هزینه پایین آنها هنوز به طور عمومی و متنوع به عنوان سوفکتانت های مصنوعی از آنها استفاده می شود.برای افزایش PH آب تزریقی از آب آهک استفاده می شود. این ماده اکثراً به همراه مواد شیمیایی مثل هیدروکسید سدیم و یا سیلیکات سدیم مورد استفاده قرار می گیرد. آنها می توانند به همراه اسید در افزایش تحرک پذیری نفت خام موثر باشند. مواد شیمیایی تزریق شده با حضور اسید واکنش نشان داده که تولید سورفکتانت را در پی خواهد داشت. به عبارت دیگر سورفکتانت ها و پلیمرها در ترکیب با آب آهک در فرایند تزریق می توانند مورد استفاده قرار می گیرند.

خلاصه تحقیق:

مواد شیمیایی افزودنی می توانند در کنترل آسیب دیدگی سازند، تثبیت جریان و افزایش ضریب بازیافت نفت بسیار موثر باشد به طوری که بسیاری از شرکت ها در ساخت و عملکرد این مواد سرمایه گذاری های هنگفتی را انجام می دهند. نکته قابل توجه درست و به موقع از این مواد می باشد چرا که تجربیات نشان می دهد شرایط مخزن و چگونگی مدیریت تولید و در نهایت دیدگاه اقتصادی در انتخاب این مواد بسیار تاثیر گذار خواهد بود. برهمین اصل همچنان که دیده شد مواد شیمیایی متنوعی امروزه در صنعت عرضه می گردد هر چند که تعدادی از این مواد برای رسیدن به یک هدف مشخص طراحی شده اند اما اختلاف در نتایج نشان دهنده تفاوت در عملکرد آنها می باشد. بر همین اساس برای رسیدن به نتیجه مطلوب و مورد انتظار همچنان که بیان گردید با شناخت اثرات مواد شیمایی و ترکیب آنها می توان از سایر مواد شیمیایی به عنوان همراه این مواد و به عنوان تصحیح کننده فرایند استفاده نمود.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق آسیب دیدگی سازند نفت و گاز:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 30
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *