تحقیق آجر چینی اجزای ساختمان

آجر را می‌توان به عنوان یکی از مقاوم‌ترین مصالح ساختمانی دسته بندی کرد. در حقیقت در سراسر کشور انگلستان نمونه های بی‌نظیری از آجرچینی وجود دارد که از عمری چند ساله برخوردارند. برخی از این ساختمان‌ها با آجرهای دست ساز رومی‌ها بنا شده اند و امروزه نیز در شرایط بسیار خوبی به سر می‌برند. رومی‌ها بناها و مهندسین‌ بی‌نظیری بودند و ابنیه باقی‌مانده در بسیاری از بخش‌های جزایر بریتانیا شاهدی بر این مهارت است. تحقیق آجر چینی اجزای ساختمان در قالب فایل ورد به همراه فهرست آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

آجر چینی اجزای ساختمان

آجر مدت‌ها پیش از عصر رومی‌ها مورد استفاده بوده است. در حقیقت مورد استفاده ثبت شده آجر به شهر قدیمی بابل در حدود ۶۰۰۰ سال پیش از می‌گردد و در انجیل نیز چندین بار از آجرسازی صحبت شده است.

نکته قابل توجه در مورد آجر آن است که اندازه آن در طی زمان چندان تغییر زیادی نکرده است. بیشترین تنوع در عمق آجرها بوده است و این طور به نظر می‌رسد که این عمق پیشرفت تحت تأثیر وزن آجرها بوده است. وزن هر آجر باید طوری باشد که آن را بتوان با یک دست جا به جا کرد و در پایان روز نیز خستگی زیادی احساس نشود. عرض  آجر چینی متناسب با سادگی جا به جایی تعیین می‌شود و این عرض تقریباً در حدود ۱۰۰ تا mm 125 ثابت باقی مانده است. با وجودی که عرض و طول آجرها در سراسر کشور حالت نسبتاً یکنواخت داردف اما عمق آنها از ۵۰ تا mm 80 متفاوت است.

فرآیند تولید

آماده سازی خاک رس

پیش از ساخت برخی از انواع اجرهای رسی، خاک رس را باید در معرض آب و هوا قرار داد. در یک روش خاک را در محوطه باز انبار می‌کنند تا باران نمک‌های محلول آن را بشوید، چرا که این نمک ها بعداً در سطح آجرچینی شوره زدگی یا سفیدک ایجاد می‌کنند. در روش دیگر خاک رس را کاملاً از دستگاه شست وشوی عبور می‌دهند و سپس آنرا در محوطه‌های بزرگ و سر باز تا زمان آماده شدن برای استفاده انبار می‌کنند.

دیگر انواع اجرهای رسی هم‌چون « فلتون » از خاک رس شست و شو نشده ساخته می‌شوند. در این مورد بلافاصله پس از حفاری خاک رس، آن را به دستگاه آسیاب حمل می‌کنند و پیش از انتقال خاک به درون ماشین‌های آجرسازی، با افزودن مقدار کمی آب آن را بصورت پودری ریز آسیاب می‌کنند.

خشک‌سازی

آجرهای تازه را پیش از پخت باید کاملاً خشک کرد و این کار را می توان به دو روش انجام داد:

۱- انبار آجرها در هوای آزاد در ردیف‌های طولانی بطوری که اجرها بر روی لبه خود قرار گیرند. ارتفاع این ردیف‌ها در حدود ۷ آجر است و برای حفاظت از آنها در برابر باد و باران و تا حد امکان خشک نگه داشتن آجرها، روی این ردیف های اجری با پوشش چوبی موقت پوشانده می‌شود.

۲- انبار کردن آجرها در اتاقک‌های خشک سازی

آجر چینی
آجر چینی اجزای ساختمان

تنظیم و حفظ ابزارها

تراز دستی یا حباب‌دار

برای کنترل تراز دو پیچ را به فاصله طول تراز بر روی یک تخته یا نیمکت خرد کنید و یکی از پیچ ها را آن‌قدر بگردانید تا به هنگام قرار دادن تراز بر روی پیچ ها، حباب در میان دو خط نشانه لوله شیشه ای قرار گیرد. سپس تراز را سر و ته کرده و مجدداً بر روی پیچ ها قرار دهید. چنانچه در این حالت حباب در میان خطوط نشانه تراز قرار گیرد، تراز دقیق است، در صورت وجود خطا، نیمی از تصحیح  را با تنظیم یکی از پیچ ها و نیم دیگر را با تنظیم لوله الکل درون تراز انجام دهید و مجددا با سر وته کردن تراز آنرا کنترل کنید.

کار کنترل حباب‌های عمودی را نیز می‌توانید به روش مشابهی با نصب دو پیچ بر روی یک قطعه چوب عمودی انجام دهید و پیش از تنظیم تراز حباب‌دار، دقت پیچ ها را با یک شاقول کنترل کنید.

 

فهرست مطالب تحقیق آجر چینی اجزای ساختمان

  • مقدمه                                 ۱
  • فرآیند تولید                              ۲
  • انواع آجرها                              ۴
  • ابزارهای اصلی                             ۷
  • تنظیم و حفظ ابزارها                          ۱۳
  • پیوندهای آجرچینی                          ۱۵
  • انواع پیوندها                             ۱۸
  • روش‌های کار                            ۲۱
  • بندکشی                            ۲۹
  • انواع بندکشی                              ۳۴
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق آجر چینی اجزای ساختمان:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 49
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *