تحقیق بررسی آثار و تحولات اخوان ثالث

اخوان در ادب معاصر یک پدیده بود , عمر وهنری پر فراز ونشیب داشت . دغدغه های او رنگ بی قراری داشت و زمزمه هایش از زندگی  و  مرگ  شنیدنی وتامل برانگیز است .بی هیچ تردیدی مهدی اخوان ثالث موثرترین شاعر در تثبیت شعرنمایی بوده است . چرا که نخست با اشعار محکم و استوار و متینش که لحن و بوی زبان شاعران بزرگ قرون چهارم و پنجم- خراسانی – را داشت, و مخالفان قصیده گوی شعر نو , خود میدانستند که قادر به  بهم بستن چنین مصراع هایی نیستند . دوم با مقالاتش که سالیان دراز , در دفاع ازنیما , با اتکا‌‌ﺀ به شعرسنتی ایران نوشت .تحقیق بررسی آثار و تحولات اخوان ثالث در قالب فایل ورد آماده ی ویرایش و پیرینت می باشد.

 

مقدمه ی تحقیق بررسی آثار و تحولات اخوان ثالث:

اخوان در سال ۱۳۰۷  ﻫ . ش در مشهد متولد شد ,همانجا درس خواند , درسال۱۳۲۶به تهران آمد و دراطراف ورامین (پیشوا)آموزگار دبستان شد . نیمه دوم دهه بیست اوج دموکراسی ناقص درایران بود, دوران آزادی نسبی که به دنبال انقلاب مشروطه و فعالیتهای مشقت بار دیرسال مبارزات,سیاسی وهنری در دوره رضاخوان پیدا شده بود . دهها نشریه سیاسی و هنری و ادبی منتشر می شد  . مردم نمایندگانشان را کم و بیش آزادانه انتخاب میکردند . و مجلس , محل واقعی و داﺋمی تنشهای طبقاتی و تضادها و مردم – نمایندگان – پر شده از اغراض جهانی و شخصی بود.دراین مابین فعالترین مراکز فرهنگی سفرتخانه ها , مراکز فرهنگی فرانسه وشوروی بود . عموم لیبرال ها و طرفداران فرهنگ غرب در سفارت فرانسه , وهمه هنرمندان و نویسندگان دموکرات وچپ در سفارت شوروی جمع میشدند , ودر جلسات معینی از هفته , جلسات هنری داشتند و درهمین سالها بود که دو گونه شعر نو درایران و ادبیات تازه و نوپای آن شکل گرفت.

اخوان ثالث
اخوان ثالث

هنر اخوان ثالث:

در سرآغاز این بحث ابتدا باید تعریفی دقیق و شایسته ,  از شعر نو داشته باشیم تا اسباب نزدیکی به هدفمان , که همانا بیان کارکرد مهدی اخوان ثالث است – البته در حد توان – فراهم آوریم .عبارت معاصر در فرهنگ سعدی به هم عصر و دوره معنا شده است , که در این صورت شعر معاصر به معنای شعری که دچار تحول و دگرگونی عصر و دوره خویش شده است . این شعر حاوی یک نوزائی و انقلاب در بطن خویش است .درست است که به تعبیر “بورخس” چه بخواهیم وچه نخواهیم در واقعیت های زمان غسل داده شده ایم . اما با این تعریف دستاورد هنری و فرهنگی ما الزاماﹰ , نو و معاصر تلقی نخواهد شد .نو ومعاصر بودن یک اثر ,خاصه شعر ,مشروط به درک موقعیت های زمانی- مکانی وتسلط کافی بر پدیده هایی است  که در این دوره و زمان خاص – عصر – بوقوع می پیوندد , مشروط و مربوط می شود . البته باید توجه داشت منظور از این سخن این است که , معاصر بودن یک اثر صرفاﹰ ربطی به کارکرد سیاسی – اجتماعی اثر و یا القای پیام یا تصویری دراین رابطه ندارد. بلکه درک شهودی این مضمون ویا مضامین دیگر البته با حضوری جدید ونو در عرصه ی  زبان باعث می شود که میزان نو ومعاصر بودن یک اثر تا حدی روشن گردد .

 

اخوان از پیش کسوتان شعر معاصراست:

او را میتوان در میان شاعران معاصر نخستین کسی دانست که به خوبی به تحلیل دقیق شعر نیمایی خاصه از جهت وزن و غالب پرداخته و به درک واقی آن نائل آمده است  .  از این روی ,وی را   میتوان خلف به حق و راستین و البته مستقیم نیما دانست. با این تفاوت که نیما خود در خیلی از جاها بنا به اعتراف خودش نتوانسته است از عهده کار خود برآید در صورتیکه اخوان به دلایل یادشده در غالب اشعار خصوصا از جهت قالب و اسلوب  , نه زبان و محتوی می توان نوعی تکامل شیوه ی نیمایی دانست و او را از این لحاظ جانشین راستینِ  نیما برشمرد . و به تعبیر استاد زرین کوب : فرزندی که تجربیات پدر را آموخت و از آن فراتر رفت .اخوان وزن را با شعر فارسی آمیخته می داند و دلش  راضی نمی شود که آن را از شعر بگیرد و اگر چه گه گاه  و بسیار اندک تجربه هایی در مورد شعر بی وزن ارائه می دهد اما هیچ گاه پا را چون شاملو و دیگر شاعران فراتر نمی نهد  ,  از برای آنکه او شاعری بود , مأنوس با شعر کهن فارسی.

در اشعار اخوان:

اخوان در شعرش نه به تصویر و نه به توصیف قناعت نمی کند و دیده رافراتر برده و شعر را بخصوص شعر روایتی را به صورت شعر تمثیلی جلوه می دهد . بنابراین اخوان از همان آغاز قصه در واقع در تلاش است که مضوع و یامساله ای اجتماعی یا فلسفی را مطرح نماید . و یادآور این نکته می شوم که ((همه جا در شعرِ اخوان بایدبه دنبال معنی اصلی و مفهوم تمثیل و سمبل آن رفت .اما اخوان شاعری محتوایی است و همواره در شعر خود به محتوی ومضمون بیش از اسباب و  وسایل شاعری اهمیت میدهد و این محتوی است که به شعر اخوان رنگ وبوی تکامل و پویایی می بخشد . حرکت از جنبه ی فردی وعاشقانه به سوی رویکرد های اجتماعی , حماسی و تا حدی فلسفی .

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق بررسی آثار و تحولات اخوان ثالث:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 43
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *