مقاله مفهوم و هدف ازدواج رشته روانشناسی

مقاله و تحقیق مفهوم و هدف ازدواج در قالب فایل ورد 14 صفحه ای میباشد.این تحقیق مناسب برای دانشجویان رشته روانشناسی و علوم انسانی میباشد و اهداف و تشکیل خانواده از نظر روانشناسی و مذهبی را مورد بررسی قرار میدهد در ادامه به خلاصه هایی از متون مقاله اصلی میپردازیم تا در صورت نیاز مقاله را از باکس انتهای صفحه دانلود نمایید.

خلاصه هایی از متون مقاله مفهوم و هدف ازدواج رشته روانشناسی:

مشاوره در ازدواج مشاوره جريان و فرايندی است كه به فرد كمك می كند تا برای حل مشكلات خود در دوره های خاص زندگی از توانايی های خود استفاده كند از جمله در انتخاب شغل ، رشته تحصيلی ، همسر و مواد ديگر هنگام روبه رو شدن با مشكلات به علت كمبود اطلاعات ، توانايی تصميم گيری برای حل مشكل را نداريم ، لذا بايد از منابع اطلاعاتی مختلف كه مرتبط با مشكل اند آگاهی های لازم را كسب كنيم تا بتوانيم تصميم عاقلانه ای بگيريم دراين زمينه بايد از افرادی كه واجد شرايط و صلاحيت هستند كمك بگيريم . نمونه هايی از مشكلاتی كه افراد با آن مواجه می شوند عبارتند از گزينش يك راه ميان چندين راه موجود ، وقوع حوادثی نظير مرگ پدر ، مادر و ساير اقوام ، از دست دادن شغل يا موقعيت هاي ديگر ، مشكلات مالي ، مواجه شدن با شكست ها ، عدم پيشرفت امور در حد مورد نظر ، مسايل تربيتی فرزندان و مسايل خانوادگی .
لذا انسان برای مواجه شدن و پيدا كردن راه حل دچار اضطراب و نگرانی می شود كه دراين واقع به كمك ديگران نياز است. ولی در برخی موارد هر فردی حتی بزرگان قوم دوستان و همسايگان هيچ كدام صلاحيت برای دخالت ، ندارند . فقط صلاحيت چنين كاری با مشاوره است زيرا استفاده از روشها و فنون مشاوره در صلاحيت وی است . و جنبه كاری هم تخصصی است . نتيجه و سرانجام رجوع به مشاوره ، تسكين ناراحتی ، رفع شكل و گزينش مناسب است . مشاوره قبل از ازدواج تشكيل خانواده موفق سعادتمند و با امنيت را تاييد و تضمين می كند . در مشاوره ی قبل از ازدواج به مراجع كمك می شود تا مناسب ترين همسر را انتخاب كند بنا براين مشاور در اين زمينه بايد نسبت به شناخت زوجين و خانواده هاي آنان و عوامل ديگری كه در زندگی مشترك آنها دخيل است اقدام كند و زوجين را درجهت هماهنگی بيشتر هدايت كند پس : استفاده ی جوانان از مشاوران از زمان آغاز حركت و به فكر افتادن ازدواج برای امری ضروری است كه می تواند فرآيند يك ازدواج موفق را براي جوانان در برداشته باشد .

ازدواج
ازدواج

مشكلات ازدواج :

برخي از آداب و رسوم غلط و جاهلانه سبب شده كه بسياری از دختران و پسران قادر به تشكيل خانواده نباشند . آداب و رسومي كه كار كرد اصلی و موثرشان در سال های اخير به شدت تغيير يافته و به سدی غير قابل عبور برای جوانان تبديل شده است اين مشكلات سبب شده تا آمار در جامعه به شدت سير نزولی را طی می كند و ازدواج در جامعه ما نسبت به گذشته كاهش يافته، اين مشكلات عبارتند از مشكلات اقتصادی :يكی از اساسی ترين مشكلاتی كه سر راه ازدواج قرار دارد مشكل اقتصادی است زيرا نداشتن امكانات اقتصادی از دو جهت سدی برای جوانان محسوب می شود . يكي اينكه امكانات تهيه وسايل و هزينه ی اوليه مراسم ، و ديگر سختی تهيه هزينه مخارج زندگی ، ازدواج را بامشكل رو به رو می سازد زيرا مخارج جوانان بعد از تشکیل خانواده مانند دوره مجرديشان محدود نيست و علاوه بر مخارج معين و حساب شده كه می توان آنها را در طول هر ماه پيش بينی كرد ، يكسری مخارجی پيش بينی نشده ، مانند مخارج آمدن ميهمان و اقوام دو طرف و يا دوستان و …. هست پس آنچه كه مي تواند هزينه های زندگی مشترك جوانان را چه قبل و چه بعد از تشکیل تامين نمايد ، داشتن شغل و كاركردن زوجين جوان يا يكی از آنهاست .در نتيجه : بيكاری را می توان يكی از مشكلات عمده ای از ازدواج دانست كه درسالهای اخير بسيار حاد شده است و مانع از آن شده تا جوانان تن به ازدواج ندهند  مشكل مسكن : مشكل مسكن يكی ديگر از مشكلات اقتصادی است كه مرتبط با جوانان است . از جمله عوامل مهمی كه اين مشكل را ايجاد نموده تغيير بافت خانواده از گسترده به هسته ای است كه در آن علاقه مندی جوانان به مستقل بودن در اوايل ازدواج مشاهده می شود . بسياری از جوانان برای مستقل شدن رو به اجاره مسكن می آورند كه خودداری مشكلات فراوانی است از قبيل اين كه :
1- برای ايجاد نمودن وديعه لازم است كه در ابتدای زندگی مشترك جوانان ، مشكل بزرگی است .
2- اجاره ماهيانه مسكن ممكن است خود به تنهايی 50 درصد يا بيشتر هزينه ی يك خانوار را به خود اختصاص دهد .
3- اضافه شدن نرخ تورم درهر سال و اثر سوء آن بر وديعه از يك طرف و افزايش اجاره بها از طرف ديگر سنگينی بر دوش جوان را بيشتر می كند .
البته مسولان برنامه هايي را طراحي نموده اند تا با اين مشكل مقابله كنند كه اميدواريم در اين طرح موفق شوند و مشكل مسكن جوانان حل مي شود مشكلات اجتماعی: مشكلات اجتماعی درشهر ما و روستاها تا اندازه ای با يكديگر متفاوت است ولی بطور كلی می توان گفت ترس از ازدواج ، مشكل خواستگاری مشكلات مهريه ، هزينه مخارج ، تهيه جهيزيه و رسوم زايد و دست و پاگير ، از مهم ترين مشكلات اجتماعی ازدواج می باشد.

تشکیل خانواده:

محور اصلي اجتماع خانواده است كه با ازدواج بنا می شود خانواده از چنان اهميتی برخوردار است كه همه اديان و مذاهب ، جامعه شناسان و روانشناسان از آن بحث می كنند .خانواده از زن و مردی كه با هم پيوند برقرار می كنند تشكيل می گردد . خانواده يعنی محيط طبيعی كانون امنيت و محبت ، مدافع انسان ، كانون اخلاقی و ممد عواطف و پرورش غرايز و اميال ، مركز تفاهم و يگانگی زن و مرد براساس اشتراك هدف و كمك به يكديگر و …. بر اين اساس افرادی كه زندگی مجردی را اختيار می كنند از نظر روانی در نگرانی و اضطراب و اندوه هستند و احساس تنهایی ياس و اضطراب و گاهی بی هويتی آنها را عذاب می دهد. تشكيل خانواده به انسان آرامش ، تعهد ، هدف و اميد می بخشد.

عناوین دیگر مقاله مفهوم و هدف ازدواج رشته روانشناسی:

  • صفاتي كه زنان در مردان می پسندند
  • نقش عشق در ازدواج
  • مراحل و موانع ازدواج
  • اصول اساسی برای داشتن ازدواج موفق
  • ازدواج در اسلام
  • معیار های ازدواج
  • اهداف ازدواج
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله مفهوم و هدف ازدواج رشته روانشناسی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 14
قالب: فایل word
توضیحات: فهرست و منبع ندارد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *