مقاله رآکتور های انرژی هسته ای

اقتصاد طرح مهندسي در رآکتور هسته ای:

با توجه به تمامي اطلاعات بندهاي پيشين، رآکتور بايد به گونه‌اي طراحي شود كه واحد صنعتي بيشترين سوددهي را ضمن حفظ كيفيت مطلوب محصول داشته باشد. بنابراين كاملاً واضح است كه طراحي راكتورهاي يك واحد صنعتي مستقل از ساير بخشهاي عملياتي كارخانه نخواهد بود. به عبارت ديگر در اقتصاد يك طرح مهندسي، تنها كاهش هزينه‌هاي مربوط به راكتور شيميايي مدنظر قرار نمي‌گيرد. زيرا ممكن است كه اين كاهش توأم با افزايش هزينه هاي جداسازي ناخالصيهاي همراه محصول گردد؛ و در مجموع باعث افزايش هزينه توليد شود. بنابراين طراحي تمام عمليات واحدها در يك كارخانه با نگرشي سيستمي صورت مي.گيرد. طراحي راكتور رد واقع مرحله اصلي يك فرآيند شيميايي است. پس از آن نوبت به طراحي سيستم جداسازي نظير برج جذب، تقطير، صافي، بلورسازها، خشك كن و … مي‌رسد. با دستيابي به دماي عملياتي كليه واحدها از جمله راكتورها، در سومين مرحله، طراحي شبكه مبادله‌كنهاي حرارتي صورت مي‌گيرد، تا اتلاف انرژي به حداقل ممكن برسد. در آخرين مرحله، طراحي سيستم هاي سرمايش و گرمايش نظير برجهاي خنك‌كننده و ديگهاي بخار يا كوره هاي روغن داغ انجام مي‌گيرد. از اين تجهيزات تحت عنوان تسهيلاتجانبي ياد مي‌شود.همانگونه كه ملاحظه مي‌كنيد در طراحي تمام مراحل يك فرآيند، مهندسين شيمي نقش اصلي و اساسي را به عهده دارند؛ و اين نقش در طراحي رآکتور ها بسيار بارز و حياتي مي‌باشد به طوري كه شايد بتوان گفت تنها زمينه‌اي است كه مهندسي شيمي را به عنوان يك رشته تحصيلي توجيه مي‌نمايد.

رآکتور هسته ای
رآکتور هسته ای

راكتور نيمه پيوسته:

اين راكتور به لحاظ ظاهري شبيه راكتور ناپيوسته مي‌باشد. تفاوت آن در نحوة بارگيري مواد اوليه مي‌باشد. در نوعي از آن، يكي از مواد اوليه به داخل راكتور ريخته مي‌شود و ماده يا مواد اوليه ديگر به تدريج اضافه مي‌شوند و در نوع ديگر آن مواد اوليه به طور همزمان وارد راكتور مي‌شوند؛ ولي تا پايان واكنش هيچ ماده‌اي از راكتور خارج نمي‌شود در نوع سوم آن يكي از مواد اوليه به درون آن ريخته مي‌شود و با افزودن تدريجي ماده اوليه ديگر، به طور همزمان محصول از راكتور خارج مي‌شود.

راكتور ناپيوسته:

اين راكتور داراي ساخته ساده است. نياز آن  به وسايل كمكي و سيستمهاي كنترل كم مي‌باشد. بيشتر در تجربه اندوزي آزمايشگاهي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. از اين در زماني كه توليد كم مد نظر باشد، يا واكنش به كندي صورت گيرد، به طوري كه احتياج به زمان اقامت زيادي باشد استفاده مي‌شود.دراين مقدار معيني از مواد اوليه موارد آن مي‌شوند و با انجام واكنش در زماني مشخص، محصول توليد شده از آن تخليه مي‌گردد. سپس با پاك‌سازي راكتور آن را براي يك دورة كاري ديگر آماده مي‌كنند.يكي از اجزاي مهم راكتور ناپيوسته همزن راكتور مي‌باشد كه شكل آن بسته به نوع سيال و گرانروي آن متفاوت مي‌باشد. قطر آن نيز معمولاً   تا  قطر در نظر گرفته مي‌شود. از جداره خارجي راكتور با توجه  به گرمازا يا گرماگير بودن واكنش، يك سيال سرد يا گرم عبور داده مي‌شود تا دماي مورد نياز در طول انجام واكنش مهيا گردد. مي‌توان از آب سرد يا روغن جهت سرمايش و بخار آب يا روغن جهت گرمايش استفاده نمود. همچنين تعدادي تيغه، بسته به طراحي و كاربرد راكتور در جداره داخلي آن نصب مي‌شود، تا به هنگام چرخش پره‌هاي همزن با ايجاد مانع در قبال حركت دوراني سيال باعث آشفتگي شديد سيال شوند و عمل اختلاط و در نهايت واكنش به نحو مطلوب صورت گيرد. ارتفاع ديوارك بايد از سطح سيال مايع بالاتر باشد. از مزاياي اين راكتور مي‌توان به عدم هدر روي مواد درون آن، عدم آلودگي  احتمالي و ايجاد خطر براي كاربران آن اشاره نمود.

عناوینی دیگر از مقاله رآکتور های هسته ای:

  • انواع پوششهاي حرارتي و كاربرد آنها
  • بررسی انواع راکتور ها
  • راكتورهاي كاتاليزوري
  • اجزاي جانبي راكتورها
  • طراحي راكتور
  • مخازن با ديوارك يا آبگردان
  • پخش‌كننده هاي گاز  و انواع آنها
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله رآکتور های انرژی هسته ای:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 25
قالب: فایل word

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *