مقاله احتراق ذرات رشته مهندسی برق و مکانیک

تحقیق و مقاله احتراق ذرات در فایل ورد 60صفحه ای آماده ویرایش و پرینت میباشد این تحقیق به طور كلی مجموع مباحث موجود در احتراق ذرات ريز جامد را در دو بحث عمده «تكنولوژي مدرن احتراق» و «پيشگيري و ايمني» مورد بررسی قرار داده است و دانشجویان رشته های مهندسی مکانیک و برق میتوانند از این مقاله استفاده نمایند در ادامه به خلاصه هایی از متون این پژوهش میپردازیم تا در صورت نیاز دانلود نمایید.

خلاصه هایی از متون و مباحث مقاله احتراق ذرات رشته مهندسی برق و مکانیک:

درسال 1999 ميلادي Dreizin در اين آزمايشات نيز از دستگاه GEMMED استفاده شد. در اين آزمايشات ذرات با قطره‌هاي 250 ميكرون و 90 ميكرون توليد شده و  مورد مطالعه قرار گرفته‌اند و انتقال حرارت و انتقال جرم عمدتاَ به شيوه هدايت انجام مي‌شود. بررسي هاي اسپكرتوسكوپي نشان مي‌دهد كه در داخل ذره ، اكسيژن  وجود دارد كه اين اكسژن به طور يكنواخت پخش نمي شود. تحليلهاي BSE نشان مي دهد كه در فازهايي با محتواي مختلف اكسيژن در داخل ذره وجود دارد. با استفاده از سيگنالهاي بازگشتي BSE در ناحيه مختلف در درون ذره قابل تشخيص مي‌باشد؛ يكي ناحيه حاوي اكسيژن زياد و ديگري ناحيه  حاوي اكسيژن كم است.

آزمايش سرعت سوزش ذرات آلومينيوم با قطر 18 ميكرون:

قبل از انجام آزمايش، ذارت 18 ميكرون را به مدت 48 ساعت در كوره خشك كن قرار مي‌دهيم تا كاملاً خشك شوند. سپس اين ذارت را در داخل سيلندر مربوطه مي‌ريزيم. آنگاه به ترتيبي كه در قسمتهاي قبلي ذكر شد، ذرات را به داخل لوله آزمايش تزريق مي‌نمائيم و پس از ايجاد جريان يكنواخت ذرات در بالاي لوله، ذرات را توسط سيم تنگشي ملتهب مشتعل مي‌كنيم و آنگاه سيستم تزريق را قطع نموده و اجازه مي‌دهيم تا شعله در امتداد لوله به سمت پايين منتشر شود. همزمان از انتشار شعله توسط يك دوربين سرعت بالا تصويربرداري مي‌گردد تا با بازبيني ضخيم بتوان با كمك علائم روي محفظه احتراق ( لوله شيشه‌اي )، سرعت انتشار و سپس به طريقي كه پيشتر ذكر شد سرعت سوزش را بدست آورد. جزئيات احتراق ابر ذرات آلومينيوم به قطر 18 ميكرون در مخلوطي از اكسيژن – نيتروژي ( 21%O2 + 79%N2 ) براي قطر 18 ميكرون در حدود 70 مرحله ازمايش انجام گرفت كه از ميان آن 43 مورد موفقيت آميز بود و درباتي موارد يا شعله تشكيل نشد و يا با عدم انتشار آن روبرو بوديم.

احتراق
احتراق

 سرعت سوزش ذرات آلومينيوم با قطر 5 ميكرون:

ذرات آلومينيوم با قطر 5 ميكرون به دليل اندازه‌هاي بسيار كوچك، حالت غبار دارند و به همين علت براي خشك نمودن اين ذرات زماني حدود سه برابر نمونه‌هاي قبلي در ظنر گرفته شد ضمن اينكه دماي كوره نيز نسبت به آزمايشات قبلي در دماي بيشتري تنظيم گرديد. نكته ديگر در خصوص ذرات با قطر بسيار كم 5 ميكرون اين بود ذرات با سرد شدن، به سرعت رطوبت جذب نموده و به هم مي‌چسبيدند، به همين دليل براي انجام آزمايشات موفق و تعليق و پراكنش مناسب ذرات مي‌بايست به طور دائم از ذرات گرم استفاده مي‌شد. براي ذرات با قطر 5 ميكرون هفده مرحله آزمايش انجام گرفت.

ديدگاه كاربردي صفحات خاموشي:

بحثي كه در اين خصوص در ضايعي كه با ذرات ريز جامد سروكار دارند مطرح مي‌باشد بيشتر باعث ايمني است. اينكه آيا منافذ و سوراخهايي كه در مجموعه و سيستم‌هاي درگير با ذرات ريز جامد وجود دارند داراي حداقل ابعاد مي‌باشند يا نه بحثي است كه از اين طريق پيگيري مي‌باشد. بديهي است كه منافذ موجود بايد از حداقل فاصله خاموشي يعني dol/min   كوچكتر باشد. چرا كه اگر انفجار و يا احتراقي بوجود آيد البته از شيارها شروع به نفوذ مي‌كند. اگر فاصله شيارها كمتر از حداقل فاصله خاموشي نباشد جت گرم گاز به ناحيه بعدي تزريق مي‌شود. در صورتيكه در ناحيه بعدي مواد قابل اشتعال و يا احتراق موجود  باشند امكان وقوع انفجار افزايش مي‌يابد و بنابراين شيارها بايد طوري طراحي شده باشند كه جت گرم نيز نتواند رسوخ كند. به اين فاصله، حداكثر فاصله تجربي ايمني مي‌گويند.

ذرات سوخت:

برخلاف ذرات زغالسنگ كه داراي شرايط ناپايدار و متغيري مي‌باشند، ذرات فلزات براي مطالعات بنيادي احتراق ذرات ريزجامد مناسب مي‌باشند. اين ذرات خالص بوده و جنس يكنواخت دارند، درمقابل ذرات آلي تجزيه‌پذير بوده و گستره درجه حرارت زيادي به علت اين تجزيه شدن و تشكيل بخارات دارند، درجه حرارتي كه اين سوختها شروع به تجزيه شدن مي‌كنند، اگر در آزمايشات مربوط به بررسي احتراق ذرات موردبررسي قراربگيرند بسيار پايين‌تر از دماي شعله مي‌باشد. بنابراين ساختار اين شعله‌ها بسيار شبيه به شعله هيدوركربنهاي سنگين اسپري شده مي‌باشد. درمقابل اين خاصيت، درجه حرارت ذوب بسياري از فلزات نزديك و يا حتي بالاتر از دماي آدياباتيك شعله مي‌باشد و اين بدان معني است كه فرايند احتراق غيريكنواخت نقش مهمي در شعله ذرات فلزي دارد براي ذرات آلومينيوم كه براي اين آزمايشات انتخاب شده‌اد مشخصات اشتعال و احتراق يك ذره تنها، نسبتاً به خوبي شناخته شده است. پودرآلومينيوم اتمي كه دراين آزمايش مورداستفاده قرارگرفته است داراي حداقل درجه خلوص %99 و ذرات آن داراي شكل كروي مي‌باشد.

عناوینی دیگر از مباحث مقاله احتراق ذرات:

 • سيستم تزريق ذرات
 • بررسی روش انجام آزمايش های انواع ذرات
 • نحوه كاليبراسيون
 • نحوه عملكرد صفحات خاموشی
 • بررسی سیستم تهویه و جرقه
 •  قسمت اندازه‌گيري غلظت ذرات
 • بررسي مكانيزم نامتقارن احتراق ذره آ‌لومينيوم
 • مطالعه ميكروسكوپي احتراق ذرات آلومينيوم
 • خاموشي شعله ذرات هوا
 • سرعت سوزش در ابر ذرات غني آلومينيوم
 •  شعله‌هاي آرام پيش‌آميخته در ابر ذرات بور
 • مقايسه انتشار شعله در ابر ذرات بور، آلومينيوم، منيزيم، زيركونيم و آهن
 •  دماي آرياباتيك شعله و شعله آرياباتيك
 • بررسی احتراق تک شعله
 • بحث و نتیجه گیری
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله احتراق ذرات رشته مهندسی برق و مکانیک:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 60
قالب: فایل word

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *